SPOR
Giriş Tarihi : 07-02-2022 09:42   Güncelleme : 07-02-2022 09:42

10 yaşında badminton ile tanıştı, hedefi olimpiyatta altın madalya

Elazığ'da yaşayan Milli Badminton sporcusu Aliye Demirbağ (24), 2024 olimpiyatları için hazırlığını sürdürüyor. Son olarak olimpiyat için kota puanı veren Victor Ukrayna Açık Badminton Turnuvası'nda şampiyon olarak önemli bir derece elde eden Demirbağ'ın hedefi olimpiyatlarda Türkiye'yi temsil ederek altın madalya kazanmak.

10 yaşında badminton ile tanıştı, hedefi olimpiyatta altın madalya

Elazığ'da yaşayan Aliye Demirbağ, 10 yaşında ortaokulda beden eğitimi hocası sayesinde badminton ile tanıştı.Çevresinin 'kız çocuğudur, okulunu okusun, bu branşı kimse tanımıyor' demesine aldırış etmeden ailesinin desteğiyle çalışan Demirbağ, ilk derecesini 11 yaşında 13 yaş altı Türkiye şampiyonasında üçüncülük ile elde ederek milli takıma seçildi. Yurtiçinde ve yurtdışında birçok derece kazanan Demirbağ'ın 100'ün üzerine kupa ve madalyası bulunuyor. Demirbağ, olimpiyat için puan turnuvalarına katılarak son olarak Kiev'de yapılan Victor Ukrayna Açık Badminton Turnuvası'nda şampiyon olup önemli bir derece elde etti. İki buçuk yıldır Elazığ Belediyesi Spor Kulübü sporcusu olan Aliye Demirbağ, 2024 olimpiyatları için çalışmalarını sürdürürken hedefi olimpiyatlarda Türkiye'yi temsil edip altın madalya ile dönmek.

 

 

Milli Badmintoncu Aliye Demirbağ, Badminton ile 10 yaşında ortaokulda beden eğitimi öğretmeninin yaptığı seçmeler sonucunda tanıştığını belirterek konuşmasına şöyle devam etti,"Daha sonra şu an çalıştığım milli takım antrenörleri ile yolumuza devam ettik. İlk derecemi 11 yaşında 13 yaş altı Türkiye şampiyonasında üçüncü olarak kazandım. Sonrasında balkan şampiyonasında şampiyonluğu elde ettim. 2011'den beri 13, 15, 17 ve 19 yaşa kadar Türkiye ve Balkan şampiyonluğu elde ettim. Büyüklere geçmeden önce 2014'te gençlik olimpiyatlarında ülkemizi bu branşta temsil eden tek bayan sporcu oldum. 2015 yılında Polonya Lublin'de yapılan Avrupa şampiyonasında üçüncülük elde ettim. Büyüklerde de birçok olimpiyat kota turnuvalarında birincilik, ikincilik ve üçüncülükler elde ettim. En son Ukrayna Kiev'de yapılan olimpiyat eleme puan turnuvasında da Dünya klasmanında çok iyi bir yere yerleştim. Hedefimiz Dünya ve Avrupa şampiyonasından sonra 2024 olimpiyatlarında ülkemizi en iyi şekilde temsil etmek. Bunun için ciddi destekleri olan kulübü sporcusu olduğum Elazığ Belediyesi spor kulübüne, desteklerinden dolayı belediye başkanımız Şahin Şerifoğulları'na, Nazif bey'e ve antrenörlerime çok teşekkür ederim"

 

Elazığ Belediye Başkan Yardımcısı Nazif Bilginoğlu ise,"Başkanımız Şahin Şerifoğulları'nın ilk günden beri bizlere vermiş olduğu talimat spor politikalarının yeniden yapılandırılması ve Elazığ sporuna hizmet edebilecek, fayda getirebilecek altyapıdaki gençlerimize, çocuklarımıza, sporcularımıza alan açmak, onlara maddi ve manevi destek olmaktı. Yaklaşık iki buçuk yıldır altyapıda ciddi bir yapılanmaya başladık ve bunun meyvelerini alıyoruz. Milli badmintoncumuz Aliye Demirbağ, yaklaşık iki buçuk yıldır Elazığ Belediye spor kulübü sporcumuz olarak devam ediyor ve kendi çabasıyla, gayretiyle 13 yıl gibi uzun bir süre içerisinde gayret ederek bu safhaya gelmesi ve verdiği emeklerin hocalarıyla birlikte belli bir yere gelmesi bizim için de çok önemliydi ve son 2,5 yıldır da sporcumuz olan Aliye'ye her türlü maddi ve manevi desteği vererek inşallah onun uzun yıllar verdiği emeği sonucunda mutlak başarıyı getireceğine inanıyoruz"diye konuştu.