GÜNCEL
Giriş Tarihi : 02-08-2023 13:58

Ağın’da Nohut Hasadı Başladı

Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi Kapsamında Elazığ'da uygulanan “Nohutum Tarlada, Yemeğim Sofrada” projesi kapsamında Ağın ilçesinde nohut hasadı yapıldı. Etkinliğe İl Tarım ve Orman Müdürü Ali KILIÇ, Ağın Belediye Başkanı Ali USLU, Ağın Kadınları Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkan ve üyeleri ile üreticiler katıldı.

Ağın’da Nohut Hasadı Başladı

İl Müdürü Ali KILIÇ; “Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından desteklenen Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi kapsamında 2023 yılı içerisinde ilimiz genelinde 900 çiftçimize 146 ton nohut tohumu dağıttık. Tohumluk maliyetinin % 75’i Bakanlığımız tarafından desteklenirken , % 25’ i çiftçilerimiz tarafından karşılandı.

Proje kapsamında Ağın İlçesinde, 95 çiftçiyle 1.350 dekar alanda 19 ton yerli sarı tüylü nohut hasat edilmeye başlandı. Bu yıl ilimiz genelinde yaklaşık 25 bin dekar alanda nohut ekimi yapıldı. 2018 yılında 1174 ton olan üretimimizin bu yıl 3 bin tonu geçeceğini tahmin ediyoruz” dedi.

KILIÇ hasat edilen nohudun büyük bir kısmının coğrafi işaret tescili bulunan Ağın leblebisi ve yemeklik nohut olarak değerlendirileceğini, üretim yapan bütün çiftçilerin ürünlerinin bol ve bereketli olmasını temenni etti.

AdminAdmin