GÜNCEL
Giriş Tarihi : 19-12-2021 12:53   Güncelleme : 19-12-2021 12:53

Arkadaşı 'niye yapmıyorsun' dedi, sebzeciliği bırakıp mantar tesisi kurdu

Elazığ'da yaşayan Sinan Aydoğan (41), arkadaşının 'niye mantar işi yapmıyorsun' demesi üzerine sebzeciliği bırakıp mantar üretimine başladı. 2013 yılında mantar pazarlamasını yapan Aydoğan, şimdi kurduğu tesiste yıllık 300 ton kültür mantarı üretiyor.

Arkadaşı 'niye yapmıyorsun' dedi, sebzeciliği bırakıp mantar tesisi kurdu

Elazığ'da yaşayan 3 çocuk babası 41 yaşındaki Sinan Aydoğan, 2013 yılında sebzecilik yaptığı sırada orada çalışan bir arkadaşının 'niye mantar işi yapmıyorsun' demesi üzerine sebzeciliği bırakıp mantar işine girdi. İlk olarak mantar pazarlamasına başlayan Aydoğan, 2015 yılında amatör olarak, 2017 yılında da 10 bin metrekarelik alan üzerine 1250 metrekare kapalı alanda profesyonel olarak kültür mantarı üretmeye başladı. 24 odadan yıllık 300 ton kültür mantarı üreten Aydoğan, 10 kişiye de istihdam sağlıyor. Devlet desteği almadan tesisi kuran Aydoğan'ın hedefi teşvik alarak ilk önce kendi kompostunu hazırlamak, daha sonra üretim kapasitesini artırıp bölge illerine mantar satmak.

 

Tarım Ve Orman İl Müdürü Turan Karahan, yaptığı açıklamada şunları söyledi,"Bugün burayı ziyaret etme sebebimiz üreticimizin yanında olmak, hem de üretim sürecini istişare etmek üzere bir araya geldik. Burada 10 tane istihdam oluşturulmuş ve özellikle kadınlara yönelik istihdam olduğu için ayrı bir önem kazanıyor. Kadınlarımız burada çalışma imkanı buluyorlar. Elazığ'da 9 tane mantar üretim tesisimiz var. Bunlardan 4 tanesi istiridye, 5 tanesi de kültür mantarı üretimi yapıyor. Kapasiteye baktığımız zaman bölgede en çok kapasiteli üretimi yapan illerden bir tanesiyiz. Yıllık ortalama 700 ton civarında bir üretim gerçekleştiriyoruz. Bu tesisimizde ise yıllık 300 ton civarında bir üretim yapılıyor. İlimizdeki en büyük tesislerden bir tanesi. Buradaki ziyaretimizde üreticimizin bakanlığımızın 14. çağrısını açmış olduğu kırsal kalkınma yatırımlarının desteklenmesi programı çerçevesinde %50 hibe ile mantar üretim tesislerinin desteklenmesi kapsamında üreticimizin enerji maliyetlerini minimize etmek üzere çatıya güneş enerji sistemlerinin kurulumu, içinde bulunduğumuz paketleme ünitesinin de yeni teknolojinin kullanılacağı paketleme ünitesinin revizyonu ve modernizasyonu gibi birçok başlıkta kendisine destek sunacağız. İnşallah bundan sonraki süreçte üreticimiz kapasitesini artırarak devam ettirecek. Bizlerde bakanlık, hükümet ve il müdürlüğü olarak üreticilerimizin yanında onları desteklemiş olacağız. Bu güzel üretim tesisini ilimize kazandırdığı için üreticimizi kutluyorum, tebrik ediyorum. Ürünü bol, kazancı bereketli olsun inşallah"

 

Mantar üreticisi Sinan Aydoğan, 2013 yılında sebze halindeki bir arkadaşının 'niye mantar yapmıyorsun' demesi üzerine araştırmaya başladığını belirterek konuşmasına şöyle devam etti,"Malatya'da bir tesis vardı, gittim gördüm. Devasa büyüklükte bir tesisti. Öyle bir şey yapmaya gücüm yoktu. Önce pazarlaması ile başladım. 2015 yılında da amatör bir şekilde üretimine başladım. 2017'nin ortalarında da burayı kurduk. O günden bu yana profesyonel bir şekilde üretiyoruz. Burası 1250 metrekare kapalı alan. 24 odamız var. 24 odada 3 gün aralıklarla komposta ekim yapıyoruz. 24. günde mantarımızı alıyoruz. 24 günden sonra her gün mantarımız olmuş oluyor, her gün mantar üretiyoruz. Yıllık yaklaşık 300 ton civarında mantar üretiyoruz. Elazığ ve Malatya civarına satışlarımızı yapıyoruz. Burada 10 personel çalışıyor. Tesisimizi büyütmeyi, daha profesyonel bir şekilde yapmayı, daha güzel bir sistemi oturtmayı düşünüyoruz. Devlet sağ olsun her konuda bize yardımcı oluyor, destek oluyorlar. Sağ olsunlar"