GÜNCEL
Giriş Tarihi : 13-05-2022 14:30

Bağırsakları dışarıda doğan bebek Elazığ'da sağlığına kavuştu

Muş'ta bağırsakları dışarıda doğan bir bebek, sevk edildiği Elazığ'da ameliyat edilerek bağırsakları karnına yerleştirildi. Başarılı geçen ameliyatın ardından bebek, 25 gün sonra taburcu edilecek.

Bağırsakları dışarıda doğan bebek Elazığ'da sağlığına kavuştu

Muş'ta yaşayan Barış ve Fatma Eşkin çiftinin ilk çocukları olan erkek bebek, 35. haftasında bağırsakları karın dışında dünyaya geldi. Muş'ta tedavi edilemeyen bebek Elazığ'da bulunan bir hastaneye sevk edildi. Çocuk cerrahisi uzmanı Op. Dr. Fikret Ersöz tarafından doğumunun yedinci saatinde ameliyata alınan bebeğin bağırsakları, iki buçuk saat süren operasyonla başarıyla karın içerisinde yerleştirildi. 10 bin doğumda bir görülen 'Gastroşizis' nedeniyle bebek 25 günlük tedavisinin ardından ailesine teslim edilecek.

 

 

Çocuk Cerrahisi Uzmanı Operatör Doktor Fikret Ersöz, hasta için pazar günü 112 sağlık ekipleri tarafından haber verildiğini belirterek konuşmasına şöyle devam etti,"Öğle saatlerinde doğan 35 haftalık erkek bir bebek. Bağırsaklarının karın dışında geliştiği, ödemli olduğu belirtildi. Biz buna gastroşizis diyoruz. Bu durum 10 bin hamilelikte bir olan bir olay. Erkek çocuklarda daha fazla görülen bir durum. Çocuk cerrahisinin anlık olarak en acil ameliyatlarından bir tanesi. Bize haber verildiğinde hemen ameliyathanemizi, ekibimizi hazırladık. Bebeğimiz gelir gelmez yedinci saatinde ameliyata alındı. Ekibimizle birlikte iki buçuk saat süren başarılı ameliyat sonrasında bebeğimizin bağırsaklarını karın içine yerleştirdik. Tabii bu bebeklerde bağırsaklar ödemli olduğu için ve karın içindeki boşluk da az geliştiği için yerleştirmek biraz zor oluyor. Çünkü mide ve karaciğer aşağı doğru sarkmıştı. Karaciğer ve mideyi yukarı doğru astıktan sonra bağırsaklar için yer oluşturduk ve bağırsaklarımızı başarılı bir şekilde karın içine yerleştirerek tek seansta karnı kapattık. Şu anda bebeğimizin ameliyattan sonraki ikinci günü. Sorunsuz bir şekilde tedavisi devam ediyor. İdrar çıkışları ve hareketleri iyi. 25 gün sonra bebeğimizi İnşallah ailesine sağlıklı bir bebek olarak vereceğiz. Biz de büyümesini takip edeceğiz, büyüdükçe mutlu olacağız"

 

 

Bebeğin babası Barış Eşkin ise,"İl dışından bizi acilen buraya sevk ettiler. Bize Fikret hocayı önermişlerdi, buraya geldik. Ameliyatı başarılı bir şekilde gerçekleştirdi. Kendisine ve hastanenin tüm çalışanlarına teşekkür ederiz".Dedi.