GÜNCEL
Giriş Tarihi : 21-03-2022 16:45

BAKAN ÖZER'DEN ELAZIĞ'A 1 MİLYAR TL'LİK EK BÜTÇE

Elazığ Valiliği'nde düzenlenen koordinasyon toplantısının ardından açıklama yapan Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, kente ayrılan bütçeye 1 milyar TL'lik bütçe eklenerek 1 milyar 366 milyon TL'ye çıkardıklarını söyledi.

BAKAN ÖZER'DEN ELAZIĞ'A 1 MİLYAR TL'LİK EK BÜTÇE

"2020 yılındaki depremden sonra güçlendirme ve yık-yap çalışmaları hızlı bir şekilde devam ediyor” diyen Bakan Özer, şöyle konuştu:

“Bu çalışmaları 2022 yılı içerisinde tamamlayacağız. Yine okullarımızın küçük ve büyük onarımları için 12 milyon TL'lik bir bütçe Elazığ’a tahsis etmişiz. 48 milyon TL ilave bütçe vererek bu bütçeyi 60 milyon TL'ye çıkarmış olduk. Milli Eğitim Bakanlığı olarak yeni dönemde en ağırlık verdiğimiz alanlardan biri okul öncesi eğitimde okullaşma oranını artırmak. Tüm illerimizde yeni anaokulları, yeni ana sınıfları açıyoruz. 2022 yılında 3 bin yeni anaokulu, 40 bin anasınıfı açacağız. Şu ana kadar 94 yeni anaokulunu açtık ve 7500 anasınıfını hizmete aldık. Dolayısıyla 5 yaştaki okullaşma oranını yüzde 78’den yüzde 90’a çıkardık. Hedefimiz 2022 yılı sonunda 5 yaşı yüzde 100’e, 4 yaştaki yüzde 35 olan okullaşma oranını yüzde 70’e ve 3 yaştaki yüzde 14 olan okullaşma oranını da yüzde 50’ye çıkartmak. İnşallah tüm planlarımız buna göre takvimine göre uygun bir şekilde devam ediyor. Elazığ’a da bu bağlamda 22 yeni anaokulu yapma kararı aldık. Yaklaşık 221 milyonluk bir bütçe ile 2022 yılı içerisinde 22 yeni bağımsız anaokulunu hizmete alacağız. Yine il değerlendirme toplantımızda Elazığ’a 10 yeni ilkokul, 6 yeni ortaokul yapma kararı aldık. Bu da 140 milyonluk bir yatırım. İhtiyaca binaen 9 yeni  lise yapma kararı aldık. Bu da yaklaşık 202 milyonluk bir ilave yatırımı gerektirecek. Depremden sonra TOKİ’nin yeni konu konut rezerv alanlarının olduğu yerde doğal olarak yeni eğitim birimlerine ihtiyaç var. Onlarla ilgili de 2 ilkokul, 1 ortaokul ve 2 liseyi yatırım programına aldık. Bu da yaklaşık 144 milyonluk bir ilave yatırım olacak" .

830 ÖĞRENCİ KAPASİTELİ LİMAK ORTAOKULU EĞİTİME BAŞLADI

Bakan Özer ve beraberindekiler daha sonra Limak Holding tarafından yaptırılan 24 derslikli, etüt odası ve kütüphanesi bulunan 830 öğrenci kapasiteli Limak Ortaokulu'nun açılış programına katıldı. Eğitimde kadın yöneticilerinin sayısını artırmayı amaçladıklarını belirten Bakan Özer, şunları söyledi.

"Yüzde 59 kadın öğretmenin yer aldığı bir eğitim sisteminde, artık kadın yöneticilerimizin sayısını artırmak boynumuzun borcudur. İnşallah 81 ilimizde mutlaka il müdür yardımcılarından bir tanesini kadın öğretmenlerimizden yapacağız. Okul müdürleri, şube müdürlerini de aynı yaklaşımı ve kadınlarımızın eğitimdeki, yönetimdeki temsiliyetlerini arttıracağız. Hükümetimiz her zaman bakanlığımıza en yüksek bütçeyi vererek bu süreçleri yönetirken bizim en önemli paydaşımız hayırseverlerimizdir. Bunların başında Nihat Özdemir bey geliyor. Nihat beye ve kızları Ebru hanıma, eğitim sistemimizin eksikliklerinin giderilmesindeki katkılarından dolayı çok teşekkür ediyorum. Tabii bu bir başlangıç. Burada eğitim veren tüm öğretmenlerimizi kutluyorum. Burada eğitim alacak öğrencilerimize başarılar diliyorum."


Konuşmaların ardından Bakan Özer tarafından Limak Holding Onursal Başkanı Nihat Özdemir'e teşekkür belgesi takdim edildi. Yapılan duanın ardından kurdele kesimi ile okulun açılışı yapıldı. Bakan Mahmut Özer, daha sonra Elazığ Belediyesi ve Ak Parti Elazığ İl Başkanlığını ziyaret ederek Elazığ programını sonlandırdı.