GÜNCEL
Giriş Tarihi : 04-06-2021 15:36   Güncelleme : 04-06-2021 15:36

Başkan Doğdu'dan Milletvekili Zeybek'e teşekkür

Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekili Gökhan Zeybek'in Elazığ'ın Maden ilçesindeki tren istasyonu ile ilgili meclise soru önergesi vermesi nedeniyle Cumhuriyet Halk Partisi Elazığ İl Başkanı Yavuz Doğdu, açıklamada bulunarak Milletvekili Zeybek'e teşekkür etti.

Başkan Doğdu'dan Milletvekili Zeybek'e teşekkür

Başkan Doğdu'nun açıklaması ise şöyle:

"6-9 Ocak 2021 tarihlerinde, 30 milletvekilimizin ilimizin sorunlarını yerinde tespit etmek amacıyla gerçekleştirdikleri ziyaret kapsamında yapmış oldukları değerlendirmelerden biri de Maden ilçemizdeki tarihi tren istasyonunun restorasyonu olmuştur. Bu konuyla ilgili olarak CHP İstanbul Milletvekilimiz Sn. Gökan Zeybek, 2 Haziran 2021 tarihinde Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun yanıtlaması istemiyle yazılı soru önergesi vermiştir. Önergede şu ifadeler kullanılmıştır:

 “Elazığ ili Maden ilçesinde bulunan Tren İstasyonu 19 Eylül 2014 tarih ve 2523 sayılı kararla Diyarbakır Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından ‘1. Grup Korunması Gerekli Kültür Varlığı’ olarak tescillenmiştir. Ayrıca TCDD’nin 2015’teki restorasyon planlaması sonucu yine Diyarbakır Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu’nun 12 Temmuz 2017 tarih ve 4946 sayılı kararıyla rölöve ve restitüsyon projesi, 20 Ekim 2017 tarih ve 5188 sayılı kararıyla da restorasyon projesi onaylanmıştır.

 Bu bağlamda;

Tarihi ve tescilli Maden Tren İstasyonu’nun 515 m2’lik proje alanını kapsayan restorasyonu neden sürüncemede bırakılmıştır ve neden hâlâ başlamamıştır?

Tarihi ve tescilli Maden Tren İstasyonu’nun restorasyonu ne zaman başlayacaktır? Bununla ilgili bir çalışma bulunmakta mıdır?”

Milletvekilimiz Sn. Gökhan Zeybek’in de yazılı soru önergesinde ifade ettiği hususların altını çizerek Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’ndan cevap bekliyor, Milletvekilimizin konuyla ilgili duyarlılığına şahsım nezdinde Elazığ İl Başkanlığımız adına teşekkürü borç biliyoruz"