GÜNCEL
Giriş Tarihi : 29-04-2021 21:39   Güncelleme : 29-04-2021 21:39

Başkan Karataş'tan Teşekkür

Kamu Sağlık-Sen Genel Başkanı Ümit Karataş, anaokulu, kreş ve gündüz bakımevlerinin kısıtlamadan muaf kişilere hizmet etmeye devam etmesi nedeniyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere emeği geçenlere teşekkür etti.

Başkan Karataş'tan Teşekkür

Başkan Karataş'ın açıklaması ise şöyle:

Covid-19 salgınında ağır hasta sayısı ve ölüm oranlarındaki artış sürerken,alınan yeni tedbirler kapsamında resmî, özel, örgün ve yaygın tüm eğitim öğretim faaliyetlerine uzaktan eğitim yoluyla devam edileceği açıklandı. Öte yandan tüm okul öncesi kurumlar ve kreşler de kapatıldı.
Kreşlerin kapatılması kararının ardından başta sağlık çalışanları olmak üzere özel sektör ve kamuda çalışan ebeveynler yeni bir krizle karşı karşıya kaldılar. Özellikle covid-19 mücadelesinde en ön safta çalışan doktor, hemşire ve yardımcı sağlık personeli bu süreçte çocuklarına bakacak kimsenin olmaması, bakıcı bulmak isteseler bile kimsenin sağlıkçıların çocuklarına bakmak istememeleri sonucu sağlık çalışanlarının çocukları ortada kaldı.Kahramanca ve fedakârca covid-19 salgını ile mücadele eden sağlık çalışanları,10 yaş altı çocuğu olan kadın çalışanların idari izinli sayılmalarından da muaf tutulmuştur.

Kreş ve anaokulları kapatıldığı için sağlık çalışanlarının çocuklarına bakacak kimse bulunmadığından çocukları ortada kalmıştı. Sağlık çalışanlarına tuhaf bir çalışma düzeni dayatılmış, sağlık çalışanlarının sadece kendileri değil çocuklarının bile cezalandırıldığı bir hal ortaya çıkmıştı. Sağlık çalışanlarına üvey evlat muamelesi yapılmıştı.Konu ile ilgili mağduriyeti giderme adına Kamu Sağlık-Sen olarak Bakanlık nezdinde girişimlerde bulunmamız, basın açıklamamız ve yazışmalarımız sonucunda; Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı kreş, anaokulu ve gündüz bakımevlerinin açılacağını duyurmuştur. Hayırlı olsun. 


Bu konudaki hassasiyetlerinden dolayı ve mağduriyeti giderdikleri için başta; Cumhurbaşkanımıza ,Aile ve Sosyal Politikalar Bakanımız Derya Yanık Hanımefendiye, Sağlık Bakanımız Dr.Fahrettin Koca'ya teşekkür ederiz.Sendika olarak Sağlık Çalışanlarının mağduriyeti giderme adına her zaman ve her platformda yanında olmaya devam edeceğiz.