GÜNCEL
Giriş Tarihi : 15-11-2021 22:00   Güncelleme : 15-11-2021 22:00

Başkan Öztürk basın mensupları ile biraraya geldi

Elazığ OSB Yönetim Kurulu Başkanı Suat Öztürk, düzenlediği basın toplantısında yapılan çalışmaları anlattı.

Başkan Öztürk basın mensupları ile biraraya geldi

İlk geldiklerinde OSB’nin 220 hektar olduğunu dile getiren Başkan Öztürk, “Birinci bölge, ikinci ve dördüncü bölgenin tamamı 220 hektarlık bir alandı. Bu 10 yıllık sürede bin hektara çıktık. O zamanlar 28 işletmemiz 700 de çalışanımız vardı. Bugünkü şartlarda ortalama 170 tane çalışan işletmemiz var. Bunların içerisinde 7 bin 500 civarında çalışan var. Sevindirici yanı da 2 bin bayan çalışan var. 5 yıl önce 150 kadın anca vardı. Elazığ’da kadınlar için iş alanı açıldı. Bu tekstilcilerin buraya gelmesiyle başladı. Sektörlere baktığımız zaman bizim bazı öne çıktığımız ürünler var. Bu ürünler de Elazığ bir kuluçka merkezi durumunda. O sektörlerin merkezi oldu. Bunların içerisinde yapı kimyasalları, plastik sanayi, gıda ürünler, mobilya imalatı ve metalik olmayan ürünler var. Son olarak depremde zarar gördük. Çalışanlarımız ile zarar gördük. Çalışanlarımızın ailelerinde, evlerinde yıkımlar ve zayiatlar oldu. Arkasından pandemi oldu, iş verimi düştü. İşe gelemeyenler oldu. Tatil edenler oldu. Bu kadar olumsuzluklara rağmen, 2019-2020-2021 değerlendirmek istiyorum. Elazığ OSB’de devam eden yatırımlar veya yeni yatırımlar konusunda hiçbir aksaklığa meyil vermeden yatırımlar, üretimler devam etti ve işletmeler büyümeye çalıştı. Biz elektrikte 2021’de 125 milyon kilovat elektrik tüketmişiz. 2020’de 105 milyon, 2019’da 92 milyon kilovat elektrik tüketmişiz. Yani ortalama yüzde 36 artmış. Üretim kapasitelerini artırdılar. Bunun en büyük sevindirici tarafları da yeni devam eden yatırımlarımız var” diye konuştu.

 

Devam eden 9 yatırımın olduğunu aktaran Öztürk, “Bunlar şu anda devam ediyor. Bunların yatırım tutarı bittiği zaman 1 trilyon 145 milyon liradır. İstihdam sayısı 4 bin 15 bin kişidir. Yani bunların yanın son 2 ayın içerisinde ciddi çalışmalarımız oldu. Buraya gelenleri ağırladık ve ikna etmeye çalıştık. Elazığ’ın coğrafi durumu, sosyal yönlerini, üniversiteleri, STK’larını, kamu kurumlarını anlattık. Firmaları 2-3 sefer ziyaretlere gittiklerim var. Bu firmalardan 10 tane yeni yatırımcımız var. Bunların arsa tahsislerini yaptık. Arsa bedellerinin ödemeleri bağlanmış. Şu anda bir iki tanesinin teşvikleri çıkmış. Diğerleri de çıkıyor. Yapılacak yatırım 1 trilyon 115 milyon olacak. İstihdam sayısı 3 bin 540 kişi olacak. Krize rağmen hem devam eden yatırımlar, hem de yeni açılacak 7 bin 500 kişi önümüzdeki yılın sonuna kadar istihdam edilecek. 6. bölge teşviklerinden dolayı yatırımcılarımıza uzatılma pozisyonları var gibi. Ama 12. ayın sonu kadar müracaatlarını yapıp teşviklerini çıkartmaları için uğraş veriyoruz. Uğraşları verirken teşviklerin çıkması için bizde bizzat Teşvik Uygulama Genel Müdürlüğü ile işleri takip ediyoruz. Bu konu da firmalar teşvik veriyoruz. 6. bölge uzatılması için çeşitli girişimlerimiz var. Bakanlığa sözlü olarak söylüyoruz ve yazılı olarak gönderiyoruz” şeklinde konuştu.

 

Önümüzdeki yıl yapılacak OSB seçimlerinde yeniden aday olduğunu söyleyen Suat Öztürk; “Önümüzdeki dönem tekrar aday olduğumu da burada sizin bilmeniz için söylüyorum. OSB çünkü küçük 180 firmaya söylediğin zaman hepsi birbirine yayılıyor. Birde bizim internet ağımız var onlarla, aday olduğumu bu adaylığı yine arkadaşlarla beraber gayet güzel uyumlu şekilde yapabileceklerimiz gücümüze imkanlarımıza göre zorlayarak yapacağız. Çünkü niye yapacağız, niye aday oluyorum? Onu da söyleyeyim belki de yaptıklarımı yeterli görmüş olsam belki de girmem ama bizim devam eden Elazığ’ın hassasiyetini taşıyacak projelerimiz devam ediyor. Bunların devam etmesi gerekirken onun için bu dönem bu projeleri birde firmalara karşı taahhütümüz var bizim. Buradaki takdir demokratik seçim olarak benim buradaki sanayici arkadaşlarım kardeşlerimdir. Ama tabi onların da bize terkinleri var bu konuda. Bu dönemde de Allah nasip kısmet ederse arkadaşlarla ekip olarak bu işe onlarında takdiriyle üyelerimizin sanayicilerimizin takdiriyle bizim organize sanayi seçmeli demeyeyim de yatırımcılarımızın belli seviyede bu işi çok iyi bilen artısını eksisini bilen insanlar pozitif ve negatifleri bilen insanlar bizim devamlı bunlarla dokunuşumuz olmuş temasımız olmuş bu kadar istişareli durumlarla bu işleri yürütüyoruz. Onların teveccühü iki dönem bana karşı aday çıkartmadılar niye bizim burada yapmış olduğumuz çalışmaları takdir ettiler” ifadelerini kullandı.

 

“3. ŞAHISLAR GELİP OSB’Yİ KARIŞTIRMAYA ÇALIŞIRLARSA KARŞILARINDA BENİ BULURLAR”

 

Biri hariç, her partiye kapılarının açık olduğunu ifade eden Suat Öztürk, üçüncü şahısların OSB seçimlerine el atmaları halinde karşılarında duracağını kaydetti.

 

3. şahısların Elazığ Organize Sanayi seçim işlerinde elleri olursa televizyonlarda açık açık bunu konuşacağını söyleyen Öztürk; “10-11 yıldır ben buradaysam 13 yılda burada müteşebbüs ettiysem bu memlekete yapmış olduğumuz hizmet ve azimle çalışmalarımızdan dolayıdır. Onun için siyasilerden böyle bir şey duymadım ama siz burada soruyorsunuz söylüyorum, o gün olsa da tavrım budur olmasa da tavrım budur. Siyasiler Elazığ Organize Sanayi seçim işlerinde elleri olursa televizyonlarda çıkar açık açık bunu konuşurum. 30 yıllık ticaret ve siyasi hayat içerisinde, ki ticaret hayatının içerisinde aşağı yukarı neredeyse 50 yıl çocukluğumuzdan beri baba mesleğiyle geldik buraya ama her ilin inişli çıkışlı dönemleri olur Türkiye’nin ekonomik şartlarında bizimde inişli çıkışlı dönemlerimiz olmuştur. Biz Elazığ’ın sevdalısıyız ben memleketimi terk edip gitmedim. Yatırımlarımı dışarıya götürmedim, ailemden hiç biri gitmedi. Benim kardeşim milletvekilliği yaptı evini Ankara’ya götürmedi. Yani bunları iyi görmek lazım, iyi anlamak lazım bu memleketle dediğim gibi sen ben meselelerini bırakıp menfaatlerine bakmak lazım. Ben tenzih ederim siyasetçilerimizi de tenzih ederim ama benim memleketim aynı safın adamlarıyız yıllardır bu saftayız. Karşı safta olan arkadaşlarımızda vardır onları hiçbir zaman cephe almamışızdır. 3. Şahıslar OSB seçimlerine el atarlarsa işler değişir. 3. Şahıslar gelip OSB’yi karıştırmaya çalışırlarsa karşılarında beni bulurlar.” Dedi.