GÜNCEL
Giriş Tarihi : 11-03-2021 20:41   Güncelleme : 11-03-2021 20:41

Deprem Araştırma Komisyonu'ndan depremzedelere ziyaret

24 Ocak 2020'de 6.8'lik depremin meydana geldiği Elazığ'da incelemelerde bulunmak üzere gelen Türkiye Büyük Millet Meclisi Deprem Araştırma Komisyonu, depremzede aileleri ziyaret etti.

Deprem Araştırma Komisyonu'ndan depremzedelere ziyaret

TBMM tarafından depreme karşı alınabilecek önlemlerin belirlenmesi ve depremin zararlarının en aza indirilmesi amacıyla kurulan Deprem Araştırma Komisyonu'nun üyeleri, inceleme ve temaslarda bulunmak üzere Elazığ'a geldi. Komisyon üyeleri, ilk olarak Elazığ Valiliği’nde 24 Ocak 2020'de meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki depremin ardından yapılan çalışmalar ile ilgili Vali Erkaya Yırık, kurum müdürleri ve birim sorumlularından brifing aldı. Daha sonra Elazığ Belediyesi'ne geçerek Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları ve merkez mahalle muhtarları ile biraraya gelerek bilgi aldı. Komisyon, son olarak depremde hayatını kaybeden depremzede aileleri ziyaret etti.
 

Deprem Araştırma Komisyonu Başkanı AK Parti Sakarya Milletvekili Recep Uncuoğlu, yaptığı açıklamada şunları söyledi,"Hem valilikte değerli il müdürlerimizin sunumlarını aldık, daha sonra belediyemizde de devam eden çalışmalar, kentsel dönüşüm uygulamaları, rezerv alan ve diğer imarla ilgili meseleleri enine boyuna görüşme imkanı bulduk. Çok kapsamlı çalışmalar var, devam eden projeler gerçekten son derece yoğun bir şekilde etap etap tüm vatandaşlarımızın birbirinden farklı hak sahipliği noktasındaki vatandaşlarımızın adeta hizmetine sunulmuş durumda. Tabii vatandaşlarımızın taleplerini de aldık ve belediyede de merkez mahallemizin muhtarlarının taleplerini hem kuralarla ilgili ve diğer taleplerle ilgili bizlerin de değerlendirmeleri oldu ve değerli bölge milletvekilimiz, Elazığ milletvekillerimizin de takibi altında olan hususlar ile ilgili kapsamlı bilgilendirme yapma imkanı bulduk ve diğer milletvekillerimizle birlikte de bugün Cumhuriyet TOKİ konutlarında ikamet eden, depremde yakınlarını kaybetmiş ailelerimizi ziyaret etmek istedik, onların acılarını paylaşmak istedik. Bir nevi bir istekleri var mı, bir arzuları var mı, bir noksanlık husus var mı? Bunları da görelim istedik. Sağolsunlar bize kapılarını açtılar, çok güzel misafirperverlik gösterdiler. Biz de elimizden gelen tüm desteği burada gördüğümüz, çözüm noktasında katkı sağlayacağını düşündüğümüz bütün hususları inşallah çalışmalarımıza yansıtacağız. Tabii bir yandan da bu noktada vatandaşlarımızın talepleri var. Birbirinden farklı uygulamaların giderilmesini, bazı endişe ettikleri ya da merak ettiği hususlar ile ilgili en kısa zamanda bilgilendirmeyi talep ettikleri konular var. Bunlarla ilgili de konulara son derece yerelde hakim olan değerli Elazığ milletvekillerimiz de doyurucu bilgiler verdiler. Bizlerle bu konularla alakalı burada çok kapsamlı güzel bir çalışma yürütüldüğünü gördük. İnşallah Elazığımız tekrar böyle bir afetle karşılaşmasın. Karşılaştığında da daha hazırlıklı olsun, can kayıpları, bu kadar hasarlar, bu kadar canımızı yakan tablolarla bir daha asla karşılaşmayalım diye gayret içindeyiz. Ben tekrar tüm Elazığlı hemşerilerime buradan geçmiş olsun dileklerimi, başsağlığı dileklerimi iletiyorum"