GÜNCEL
Giriş Tarihi : 20-04-2021 15:33   Güncelleme : 20-04-2021 15:33

Elazığ TSO Meclisinden Acil Destek Çağrısı

Elazığ TSO Meclis Toplantısı Meclis Başkanı Ahmet Yaşar başkanlığında zoom üzerinden gerçekleştirildi. Toplantıda Elazığ TSO ve çeşitli kurumlardan derlenen 2021 yılı ilk üç aylık ekonomik verilerinin 2020 yılının aynı dönemine göre ciddi manada yükseliş gösterdiğini ifade eden Meclis Başkanı Yaşar, başta eğitim, yeme-içme ve tüm hizmetler sektörünün COVİD-19 nedeniyle kısmi kapanma sürecinde çok ciddi sıkıntılar yaşadığını belirterek, vergi ötelemeleri, kısa çalışma desteğinin yeniden başlatılması ve işletmelerin finansman sorunlarının çözümü için kredi desteğinin verilmesine acil ihtiyaç duyulduğunu dile getirdi.

Elazığ TSO Meclisinden Acil Destek Çağrısı

Elazığ TSO Meclis Başkanı Ahmet Yaşar, toplantının açılış konuşmasına Elazığ TSO tarafından hazırlanan il ekonomisiyle ilgili istatistik raporlarının değerlendirmesi ile başladı. Başkan Yaşar konuşmasında, “Mart ayında yapmamız gereken toplantımızı yoğun gündem ve içinden geçmekte olduğumuz COVİD-19 nedeniyle yapamadık. Bugün webinar üzerinden gerçekleştireceğimiz toplantımızın hayırlı olmasını öncelikle diliyor, Ramazan ayınızın hayırlara vesile olmasını Yüce Allah’tan niyaz ediyorum. 2021 yılının ilk üç aylık dönemini geride bırakmış bulunmaktayız. Bu dönemle geçen yılın ilk üç aylık dönemini kıyasladığımızda ilimiz ekonomi ve sanayisinin çok ciddi boyutlarda bir toparlanma sürecine girdiğini görmekteyiz. SGK’lı çalışan sayısı, SGK’lı çalıştıran işyeri sayısı, ihracat rakamları, Oda kayıt ve Terk işlemleri, Protestolu Çek ve Senet sayıları, işsizlik rakamları bakımından 2019 yılının da üzerinde bir performans yakalandığını görmekteyiz. Ancak Basit Usulde çalışan işyeri sayımız ne yazık ki, 2019 yılına göre bugün 3 bin civarında bir gerileme göstermiştir. Yani deprem ve COVİD-19’un olumsuz etkileri özellikle küçük esnaf tarafında bir sıkıntı yaratmıştır” dedi.

 

Hizmetler sektörü için acil destek talebi

Yaşar kapanma sürecinde hizmetler sektöründe ciddi manada iflasların yaşanabileceğine vurgu yaparak, “Yine COVİD-19 sürecindeki kapanmalar süreci içerisinde başta Hizmetler sektörümüz olmak üzere iç ticaretimiz bugün çok ciddi bir daralma ve bir çok sektörde iflasların yaşanabileceği endişesi içerisindeyiz. TOBB Başkanımız Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu’nun da hafta içerisinde sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımla çok ivedi şekilde iş dünyası üç önemli başlık altında acil destek beklemektedir. Bunlar özet olarak;

- Tüm vergi ve devlete yapılacak ödemelerin ötelenmesi,

- Kısa çalışma ödeneğinin yeniden başlatılması,

- İş dünyasına çok acil bir şekilde bir yıl ödemesiz olmak üzere faizsiz veya düşük faizli kredi desteği sağlanmasıdır. Özellikle KOSGEB veritabanına giremeyen sektörler, çeşitli nedenlerle kerdi kullanma şansı bulamayanlar, sicil ve teminat sorunu yaşayanlar ile hizmetler sektörü öncelikli olarak değerlendirilmelidir” ifadelerinde bulundu.

 

Meslek Komitelerimizin çalışmaları sektörlerimize değer katıyor

Meclis Başkanı Yaşar, Elazığ TSO Meslek Komite Üyelerinin Mart ayı içerisindeki girişimleri neticesinde çok sayıda sorunun çözüme kavuşturulduğunu belirterek, “Mart ayı içerisinde Meclis Başkan Vekilimiz Sayın Veli Aksu hocamızın başkanlığında Meslek Komitelerimizle ilgili çok güzel çalışmalar ve gerişimler oldu. Özellikle 2021 yılı ilk üç aylık dönemi içerisinde Meslek Komitelerimizin gündeme taşımış oldukları çok önemli sektörel sorunlar ve taleplerle ilgili girişimler yapıldı.