GÜNCEL
Giriş Tarihi : 05-04-2022 16:51

Elazığ’da Çiftçiye Tohum Desteği

Elazığ'da “Baklagil Ekiyorum Toprağımı ve Soframı Zenginleştiriyorum” projesi kapsamında kura çekimi sonucu ilçe merkezi ve köylerde belirlenen çiftçilere Nohut, Kuru Fasulye ve Mercimek tohumluğu dağıtıldı.

Elazığ’da Çiftçiye Tohum Desteği

Tarım ve Orman İl Müdürlüğü bahçesinde gerçekleştirilen etkinliğe; İl Tarım ve Orman Müdürü Ali KILIÇ, İl Müdür yardımcıları, Şube Müdürleri, Akçakiraz Tarım Kredi Kooperatif Müdürlüğü, STK temsilcileri ve üreticiler katıldı.

İl Müdürü KILIÇ yaptığı konuşmada; “Bakanlığımızca tarım arazilerinin kullanılmasının etkinleştirilmesi projesi kapsamında İl Müdürlüğümüzce hazırlanan “Baklagil Ekiyorum Toprağımı ve Soframı Zenginleştiriyorum” projesinden faydalanacak çiftçilerimizin belirlendiği birinci basamak olan kura çekimini geçen hafta tamamlamıştık.

Nohut tohumu için müracaat eden 197 çiftçimizden 73 üne, fasulye tohumu için müracaat eden 38 çiftçimizden 32 sine bugün tohumlarını teslim ediyoruz.

İlimiz genelinde Nohut tohumluğu için 772 çiftçi, Kuru Fasulye tohumu için 186 çiftçi olmak üzere 958 çiftçimiz müracaatta bulunmuştur.

Bugünden itibaren proje uygulama şartlarını taşıyan üreticilerimizle hibe sözleşmesi imzalayarak tohumluk teslimlerini gerçekleştiriyoruz. Çiftçilerimiz de en kısa sürede bu tohumlarla toprağı buluşturacaklar.

Merkezde 2.200 kg sertifikalı Dermason çeşidi kuru fasulye 10.000 kg sertifikalı Azkan çeşidi Nohut tohumluğunu dağıtacağız. Yüce rabbimden çiftçilerimize bol ve bereketli kazançlar diliyorum” dedi.