GÜNCEL
Giriş Tarihi : 17-05-2022 19:06

Elazığ'da TÜBİTAK 4006 bilim fuarı düzenlendi

Elazığ'da Cemil Meriç Fen Lisesi tarafından bilim fuarı düzenlendi.

Elazığ'da TÜBİTAK 4006 bilim fuarı düzenlendi

Elazığ'da Cemil Meriç Fen Lisesi tarafından TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarları Destekleme Programı kapsamında bilim fuarı düzenlendi. Fuara Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Zeki Ulufer, Okul Müdürü Celal Paker ve çok sayıda öğrenci katıldı.19 öğretmen koordinatörlüğünde 61 öğrencinin çeşitli kategorilerde yaptığı 21 proje, katılımcılardan tam not aldı.

 

Cemil Meriç Fen Lisesi Müdürü Celal Paker,"Projelerimiz öğrencilerimizin ve öğretmenlerimizin dönem başından beri büyük emek vererek hazırlamış oldukları projelerdir. 21 proje ile katıldık. Bu projeler içerisinde hem araştırma hem inceleme alanlarına ayrılan konsept bir proje oldu. 19 öğretmenimiz koordinatörlüğünde 61 öğrencimizle yapıldı"dedi.

 

Öğrencilerden Muhammet Ali Uygur ise,"Hacmi küçük ama işlevi büyük bir prototip geliştirdik. Bu prototip sayesinde deprem anında hacmi küçük olan ev katlanabilir bir yapıya sahip olup genişleyecek ve bize daha iyi bir yaşam alanı sağlayacak. Bu projeyi yaparken elektrik enerjisi genelde deprem anlarında gidiyor bizim yaptığımız da güneş paneli elektriği depoluyor. Hepimizin korkusu olan depremi bir nebze de olsa küçültmek için uğraştık. Ben bu projeyi kendim Van'da depremi küçükken yaşadım. Hem Van'da hem Elazığ'da yaşadım. Senelerdir bu korkuyu yenmek için böyle bir proje geliştirdim ve korkum bir nebze olsa da azaltıyor"diye konuştu.