GÜNCEL
Giriş Tarihi : 17-08-2021 15:32

Elazığ'da üretilen 12 milyon sazan 18 ile gönderildi

Elazığ'ın Keban ilçesinde Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından üretilen 12 milyon yavru sazan, düzenlenen törenle 18 ile gönderildi.

 Elazığ'da üretilen 12 milyon sazan 18 ile gönderildi
"

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yapılan protokol çerçevesinde Keban Su Ürünleri Üretim işletmesi, Nisan ayında DSİ 9. Bölge Müdürlüğünden Elazığ Tarım Ve Orman Müdürlüğüne devredildi. Devri yapılan tesiste yavru sazan üretimine başlanarak bakanlık tarafından Elazığ'da hedeflenen 10 milyon sazan balığı üretiminde 4 ayda 12 milyon yavru sazan üretildi. Su kaynaklarıyla buluşmaya hazır hale gelen yavrular için Keban ilçesinde tören düzenlendi. Törene Tarım Ve Orman Bakanlığı Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdür Yardımcısı Nuri Yılmaz, Kaymakam Hasan Akbulut, Tarım Ve Orman İl Müdürü Turan Karahan, DSİ 9. Bölge Müdürü Mahmut Dündar, Belediye Başkanı Fethiye Atlı, kurum yetkilileri ve davetliler katıldı. Konuşmaların ardından İl Müftüsü Selami Aydın tarafından yapılan duadan sonra Keban baraj gölüne 400 bin yavru balık bırakıldı. Daha sonra Elazığ, Bingöl, Muş, Bayburt, Gümüşhane, Erzurum, Erzincan. Tunceli, Kars, Ardahan, Bitlis, Van. Hakkâri, Malatya, Samsun, Ordu, Tokat ve Trabzon'daki baraj ve göllere bırakılmak üzere toplam 12 milyon yavru sazan balığı gönderildi.

 

Tarım Ve Orman İl Müdürü Turan Karahan, yaptığı konuşmada, Keban ve Elazığ'ın mini bir Türkiye modeli olarak üç tarafının sularla çevrili olduğunu, 68 bin hektar su yüzeyi alanına ve su kalitesi ile alabalık yetiştiriciliğinin başkenti durumunda olduğunu belirterek konuşmasına şöyle devam etti,"Bizler sadece yetiştiricilik olarak değil aynı zamanda sahip olduğumuz su kaynaklarında 17 tane aktif kooperatif marifeti ve 110 tane ruhsatlı tekne ile yıllık yaklaşık 500 ton civarında sazan balığını da avlamak suretiyle yine iç piyasaya sürüyoruz.  Bu yıl ilk olarak başladığımız bu üretimde bakanlığımızın bize hedef olarak koyduğu 10 milyon yavrunun üzerinde üretim yaparak 12 milyon üretimi burada gerçekleştirdik. İnşallah birazdan 400 bin yavruyu Keban sularıyla buluşturacağız. Akabinde 18 ile bu üretim tesislerinden üretilmiş olan yavru sazanları o illerdeki baraj ve göletlere aktarmak kaydıyla nakillerini gerçekleştireceğiz"

AdminAdmin