GÜNCEL
Giriş Tarihi : 17-06-2022 18:25

Elazığ'ın tek semer ustası zamana meydan okuyor

Elazığ'da 65 yıldır semercilik yapan Ahmet Semerci (80), kentteki tek semer ustası olarak unutulmaya yüz tutmuş mesleğini yaşatmaya devam ediyor.

Elazığ'ın tek semer ustası zamana meydan okuyor

Elazığ'da yaşayan 5 çocuk babası Ahmet Semerci, ilkokulu okuduktan babasının yanına giderek baba mesleği olan semerciliği öğrendi. Çocuklarını semercilikle büyüten Ahmet Semerci, unutulmaya yüz tutmuş mesleğini 65 yıldır sürdürüyor. Çarşı mahallesindeki küçük dükkanında mesleğini icra eden Semerci, kentin tek semer ustası olarak teknolojiye ve zamana meydan okuyor. 3 günde bir semer yapan Ahmet Semerci, yaşı itibarı ile artık mesleğini bırakmak istediğini belirtti.

 

Ahmet Semerci, 65 yıldır semercilik yaptığını dile getirerek şunları söyledi,"Semer için önce çulu söküp ıslatıyorum, düzeltiyorum. Ondan sonra çulu dikip otlarını koyuyorum. Otunu koyduktan sonra ağaçlarını yapıp derisini bitiriyorum. Ağaçları üzerine bağlıyorum, ondan sonra da keçesini çekip binek yerini yaparak semer bitiyor. 3 günde ancak yapabiliyorum. Çünkü ağaçları keser ile ellerimle yapıyorum. Mesleği babamdan öğrendim. Biri oğlan 4 kız çocuğum var. Semerin geliriyle hepsi üniversite okuyup bitirdi Allah'a şükür. Artık yapamıyorum. 80 yaşındayım bırakmak istiyorum ama köylüler bırakma diyor. Gelip öğrenen de yok, beğenmiyorlar. Ne yapalım? Elazığ'daki tek semerciyim. Başka kimse yok. Artık yapamıyorum, herhalde bırakacağım. Ayda 3-5 tane her neyse satılıyor Allah'ın keremine şükür. Emeğimi çıkarıyor"