GÜNCEL
Giriş Tarihi : 20-10-2021 17:13   Güncelleme : 20-10-2021 17:13

Görme engelli üniversite öğrencisi, 15 çeşit enstrüman çalıyor

Elazığ'da yaşayan Mehmet Dabakoğlu (25), azmiyle herkese örnek oluyor. Doğuştan görme engelli olmasına rağmen konservatuar okuyan Mehmet'in hedefi müzisyen olup Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a konser vermek.

Görme engelli üniversite öğrencisi, 15 çeşit enstrüman çalıyor

Elazığ'da yaşayan Yaşar ve Şenay Dabakoğlu çiftinin ikinci çocukları olan Mehmet, görme engelli olarak dünyaya geldi. Kendisinin azmi ve ailesinin fedakarlıklarıyla büyüyen Mehmet, müziğe ilgi duymaya başladı. Müzik alanında kendini geliştirmeye çalışan Mehmet, son olarak girdiği üniversite sınavında Gaziantep Üniversitesi Konservatuar bölümünü kazandı. Özel öğrenci statüsü kapsamında memleketi Elazığ'da bulunan Fırat Üniversitesi Devlet konservatuvarına gelen üniversite 2. sınıf öğrencisi Mehmet Dabakoğlu, eğitimine burada devam ediyor. Ney, piyano ve tef başta olmak üzere 15 çeşit enstrüman çalabilen Mehmet'in 600'ün üzerinde repertuarı bulunuyor. Kendisine destek olabilmesi için ailesinin de enstrüman eğitimi aldığı Mehmet'in hedefi, okulunu bitirdikten sonra müzisyen olup Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a konser vermek.

 

Fırat Üniversitesi Devlet Konservatuarı Müdürü Metin Çağlar, musiki derneğinde başkan yardımcılığı yaparken Mehmet ve ailesiyle orada tanıştıklarını belirterek şunları söyledi,"Mehmet kardeşim oradaki bütün meşklere, konserlere katılma fırsatı buluyordu. Çok zeki bir arkadaşımız, duyduğunu hemen hafızaya alıyor. Düşünün ben ud çalarken notaya bakıp yaparken o bakmadan tüm sesleri net bir şekilde üfleyen veya çalan, üstün meziyetli bir arkadaşımız. Mehmet kardeşimiz geçen yıl Gaziantep konservatuvarını kazandı, bu yılda özel öğrenci statüsünde Elazığ Fırat Üniversitesi Devlet konservatuvarına geldi. Bizde eğitim görüyor. Mehmet kardeşimin çok iyi yerlere geleceğine sonsuz inancım var. Zaten gelir gelmez güzel bir uyum sağladı, hocalar çok seviyor, arkadaşlarıyla iyi bir diyalog içinde. Tabii en büyük fedakarlığı ailesi gösteriyor ama büyük gayreti de kendi gösteriyor"


Mehmet Dabakoğlu'nun babası Yaşar Dabakoğlu, oğluyla birlikte okula gelip gittiğini dile getirerek,"Onu getirmekle çok mutlu oluyorum. İşlerimle de uğraşıyorum ama onu buraya getirmek, burada eğitim alması benim için ayrı bir mutluluk. Okulu bitirene kadar da getireceğim inşallah. Ben de elimden geldiği kadar Mehmet'e destek vermek için ud öğrendim, 8 yıldır ud eğitimi alıyorum. Mehmet'in iyi yerlere geleceğini tahmin ediyorum"diye konuştu.

Mehmet Dabakoğlu ise,"İkinci sınıfta okuyorum,  öğretmenlerim ve arkadaşlarım var. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'a konser vermek istiyorum. 15 çeşit enstrüman çalıyorum. Annem kanun, babam ud, ablam ise klasik kemençe çalıyor. Mezun olduktan sonra müzisyen olmayı istiyorum. 60'ın üzerinde ilahi ezberim var, 100 tane de Türk sanat müziği ezberim var"dedi.