GÜNCEL
Giriş Tarihi : 04-01-2022 13:07   Güncelleme : 04-01-2022 13:07

İl Sağlık Müdürü Polat: Elazığ'da Omicron varyantı görülmedi

Elazığ İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Cahit Polat, Elazığ'ın ikinci doz aşılamada yüzde 69.2 oranında olduğunu dile getirerek,"TURKOVAC aşımız uygulamaya konmuşken bu fırsatı kaçırmayın, lütfen aşılarınızı yaptırın"dedi.

İl Sağlık Müdürü Polat: Elazığ'da Omicron varyantı görülmedi

Kentte koronavirüsle mücadele kapsamında aşılama çalışmaları sürüyor. İl Sağlık Müdürlüğü'nce 200 noktada kurulan aşı uygulama alanlarında vatandaşlar, istedikleri aşıyı yaptırabiliyor. Pandemi yatak doluluk oranı yüzde 38, yoğun bakım doluluk oranı ise yüzde 21 olan Elazığ'da, iki doz aşını yaptıranların oranı yüzde 69.2. Öteyandan Elazığ'da şimdiye kadar Omicron varyantına rastlanmadı.


İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Cahit Polat, düzenlediği basın toplantısında, aşılarını yaptırmayan veya eksik doz yaptıran vatandaşların TURKOVAC aşısını gönül rahatlığıyla yaptırabileceklerini dile getirerek şunları söyledi,"İlimiz genelinde 200 noktada aşı uygulama merkezi kurduk. Bunlar bütün aile sağlığı merkezi, toplum sağlığı merkezi ve hastanelerin tamamında gece 12'ye kadar aşılamalar yapılmakta. Yine ilimizde 2 AVM, bir havalimanı ve eski valilik binasında aşı uygulama standı açtık. Bunlar da hizmetlerine devam etmektedirler. Şu anda ilimiz genelinde hastanelerimizde pandemi hastalarına ayrılan servis yatak sayımız 276, yoğun bakım yatak sayımız ise 81. Şu anda yoğun bakım doluluk oranımız yüzde 21, servis olarak doluluk oranı ise yüzde 38. Bu birkaç ay önce daha yüksekti. Geldiğimiz noktada yarı yarıya bir düşüş oldu. Şu ana kadar Elazığ'ımızda herhangi bir Omicron vakası tespit edilmedi ama bu olmayacağı anlamına gelmez. Elazığ, ikinci doz aşılamada yüzde 69.2 oranında. Tüm ilçelerimizin ikinci doz aşılama oranlarını da söylemek istiyorum. Merkez %68, Ağın %81, Alacakaya %68, Arıcak %55, Baskil %69, Karakoçan %55, Keban %74, Kovancılar %52, Maden %74, Palu %52, Sivrice ise %71. Alınan tedbirler ve sağlanan olumlu gelişmelere karşın aşılamada Elazığ olarak sarı renkte olmamız bizi üzmekte. Haritada olduğumuz yer emeğimizin karşılığı değil. Vatandaşlarımıza tekrardan çağrıda bulunmak istiyorum. TURKOVAC aşımız uygulamaya konmuşken bu fırsatı kaçırmayın, lütfen aşılarınızı yaptırın. Artık genç vefat sayılarında da ilimizde artış var. Bunların tamamına yakını aşısını hiç yaptırmamış ya da eksik yaptırmış. Yakınları ile görüştüğümüzde o kadar pişmanlar ki vicdan azabı duyuyorlar. Keşke anneme, babama veya çocuğuma bu aşıyı yaptırsaydım diyorlar. İnanın vicdan azabı çekiyorlar"