GÜNCEL
Giriş Tarihi : 08-06-2021 14:44   Güncelleme : 08-06-2021 14:44

KAPALI AMELİYATLA KALIN BAĞIRSAĞI ALINAN HASTA KANSERDEN KURTULDU

Elazığ Fethi Sekin Şehir Hastanesine başvuran 37 yaşındaki H.K.’ ya yapılan tetkikler neticesinde, kalın bağırsağında ve rektumunda kanser tespit edildi. Cerrahi Uzmanı Op. Dr.İbrahim Ağaçkıran tarafından kapalı yöntemle yedi saat süren ameliyatın ardından hasta taburcu edildi.

KAPALI AMELİYATLA KALIN BAĞIRSAĞI ALINAN HASTA KANSERDEN KURTULDU

Bu denli büyük bir ameliyatı kapalı yöntemle yapmanın oldukça önemli olduğuğunu ifade eden Op. Dr. İbrahim Ağaçkıran, “Hastamız bize makatında kanama şikâyeti ile başvurdu. Ailesinde kolon kanseri öyküsü olan hastamıza gerekli labaratuar tetkikleri ve kolonoskopi yapıldı. Yapılan kolonoskopide, kalın bağırsağında ve rektumda olmak üzere iki ayrı kitle ve yaygın polipler saptandı. Hastamızın genç olması ve tümörün uygunluğu sebebiyle operasyonun laparoskopik (kapalı) yöntemle yapılmasına karar verildi. Yedi saat süren oldukça meşakkatli bir operasyonla, hastanın tüm kalın barsağının ve rektumun alınmasını içeren “Laparoskopik total proktokolektomi+ileoanal j poş ameliyatı” uygunlandı. Postoperatif (ameliyat sonrası) dönemde takip ve tedavisine devam edilen hastamız şifa ile taburcu edildi” dedi.

Operatör Dr.Ağaçkıran, hasta açısından daha konforlu ve estetik olan kapalı yöntemle yapılan ameliyatlarda, ameliyat sonrası ağrı miktarı ve vücutta kesi izlerinin az, komplikasyon gelişme ihtimalinin daha düşük olmasının, hastanın tedavi ve takip sürecini olumlu olarak etkileğini ayrıca ifade etti.