GÜNCEL
Giriş Tarihi : 09-04-2021 12:09   Güncelleme : 09-04-2021 12:14

'Kırmızı Montlular'dan 'Sıfır Atık' projesine destek

Elazığ'da, 24 Ocak'ta meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki depremin ardından, İçişleri Bakanlığı ve valilik desteğiyle kurulan 'Kırmızı Montlular Gönüllülük Hareketi', vatandaşlara yardımın yanısıra 'Sıfır Atık' projesine de destek veriyor. Gönüllüler 1 yılda atık cam ve şişelerden 100'e yakın tablo yaptı.

'Kırmızı Montlular'dan 'Sıfır Atık' projesine destek

Merkez üssü Elazığ'ın Sivrice ilçesi olan, 41 kişinin yaşamını yitirdiği 24 Ocak'taki 6.8 büyüklüğündeki depremin ardından, İçişleri Bakanlığı ve valilik desteğiyle 3 dernek, 1 öğrenci platformu ve 1 taraftar grubunun katılımıyla yaklaşık 300 gönüllüden oluşan 'Kırmızı Montlular Gönüllülük Hareketi' kuruldu. Gönüllüler, depremin ilk gününden itibaren depremzedelere yönelik çeşitli etkinlikler düzenleyerek 20 binden fazla vatandaşa yiyecek ve giyecek yardımında bulundu. Koronavirüs nedeniyle İçişleri Bakanlığı'nca yayımlanan genelgenin ardından Elazığ'da Vefa Sosyal Destek Grubu'na dahil olan gönüllüler hareketi, depremzedelerle birlikte, sokağa çıkması kısıtlanan vatandaşlara da hizmet vermeye başladı. Gönüllüler, bunların yanında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Eşi Emine Erdoğan'ın başlattığı 'Sıfır Atık' projesine de destek veriyor. Gönüllüler, atık cam ve şişelerden 1 yılda 100'e yakın tablo yaptı. Yapılan tabloların bir kısmı İçişleri Bakanı Süleyman Soylu başta olmak üzere çeşitli yöneticilere, kamu kurum ve STK temsicilerine hediye edilirken satılan tablolardan edilen gelirle gönüllülerin harçlıkları çıkarılırken ihtiyaç sahibi vatandaşların ihtiyaçları da karşılanıyor.

 

Gönüllülerden Ece Berber, Kırmızı Montlular'a katılma amacının ilk olarak tüm canlılara yardım etmek olduğunu belirterek şunları söyledi, "Sonra geri dönüşüm projemiz oldu. Projemizde cam balkonları, maden suyu şişelerini toplayıp sanat eseri dediğimiz tabloları oluşturuyoruz. Sattığımız zaman kazandığımız para ile harçlığımızı çıkarıp buradaki ihtiyaçlarımızı gidermeye çalışıyoruz" 

Gönüllülerden Ramazan Melih Gül, depremden dolayı hasar gören evlerin camlarından ve atık şişelerden tablo çıkardıklarını dile getirerek konuşmasına şöyle devam etti, "Bugüne kadar 100'e yakın tablo yaptık. Kazandığımız parayı kendimize ve ofisimize harcadık. Artan paraları ise ihtiyaç sahiplerinin gıda ve kıyafet gibi ihtiyaçlarını karşıladık. İlk başta yaparken çok zorlandık. Çünkü ilk kez yapıyorduk. Sonradan elimiz alıştığı için yaparken zevk alıyoruz, stresimizi azaltıyor. Boş vakitlerimizde böyle güzel bir sanatla uğraşıyoruz. Maddi ve manevi olarak güzel bir duygu hissettiriyor"


Kırmızı Montlular Gönüllülük Hareketi Kurucu Genel Başkanı Erhan Eğit, yardım faaliyetlerinin yanısıra gelecek nesillere daha temiz bir dünya bırakmak için çalışmalar yaptıklarını hatırlatarak şu ifadeleri kullandı, "Bu kapsamda Sayın Cumhurbaşkanımızın eşi Emine Erdoğan Hanımefendinin başlattığı sıfır atık projesine bizlerde burada katkı veriyoruz. Biliyorsunuz ki cam doğada uzun sürede kayboluyor ve doğaya zarar veren elementler arasında. Biz de bunları doğal bir şekilde yaşama kazandırmak adına tablolar yapıyoruz. Tabloları işleyip hem hediye olarak hem de satışa sunuyoruz. Sayın Bakanımız Süleyman Soylu başta olmak üzere ilimizin yöneticileri, siyasi parti, kamu kuruluşları ve STK başkanlarına da eserleri hediye ederek bu farkındalığı sürdürdük. Buradan gelen gelirleri ihtiyaç sahibi ailelerimize, çocukların eğitim, kırtasiye giderlerine ve köy okulunda okuyan çocukların eğitim masraflarına kullanıyoruz. Bu vesiyle sıfır atıktan çok ciddi bir amaca da hizmet etmiş oluyoruz. 1 yılda 100'e yakın tablo yaptık. Hedefimiz sıfır atık projesine daha ciddi bir farkındalık yaratmak"