GÜNCEL
Giriş Tarihi : 11-11-2022 19:20

Kovancılar'a Küçükbaş Hayvan Tesisi

AK Parti MKYK Üyesi, Genel Merkez Teşkilat Başkan Yardımcısı ve Elazığ Milletvekili Metin Bulut, Kovancılar’a kışın kullanılmak üzere 100 bin küçükbaş hayvan barınma kapasiteli hayvan barınma tesisi yapılacağını belirtti.

Kovancılar'a Küçükbaş Hayvan Tesisi

Milletvekili Bulut, yaptığı açıklamada şunları söyledi:

 

"Kovancılar İlçemize, Beritanlı Hemşehrilerimizin ve Hayvancılıkla Geçinen Göçer Hemşehrilerimizin Talepleri Doğrultusunda Kışın Kullanılmak Üzere 100.000 Küçükbaş Hayvan Barınma Kapasitesine Sahip Yeni Bir Tesis Kazandırıyoruz!

Yaz aylarında yaylalara götürülen küçükbaş hayvan sürüleri sonbaharın gelmesiyle dönüş yapıp, kış ayları ile birlikte bakım ve barınma sorunları yaşıyorlar. Bu sorunlar sektörün verimlilik ve gelişimini olumsuz etkiliyor. 
Küçükbaş hayvan yetiştiriciliğinin önemli merkezlerinden birisi olan Kovancılar bölgemizin, bu kangren haline gelmiş kışlak sorununu kalıcı olarak çözüyoruz!

Beritan Aşiretine mensup hemşehrilerimiz başta olmak üzere küçükbaş hayvan yetiştiriciliği yapan göçerlerin kışlak olarak kullanacağı ve yerleşik koşullarda sürülerinin ihtiyaçlarını giderebilecekleri  toplamda 2500 dönüm arazi üzerinde 100.000 küçükbaş hayvan için barınma kapasitesine sahip yeni bir yapıyı Kovancılar ilçemize kazandırıyoruz.

Tesis içerisinde geçici barınma yerleri, her bir yetiştiriciye özel hayvan çadırları, gözetleme kuleleri, transfer merkezi, hayvan pazarı, veterinerlik hizmetlerinin verileceği tesisler ayrıca hayvan ürünleri satış noktası ve sosyal tesisler bulunacaktır. 
Tesisin alt ve üst yapısı tüm bu potansiyele uygun yapılacak.

Uygulama projelerinin tamamlanmasının ardından Aralık ayı içerisinde yapım ihalesi gerçekleşecektir.

Bölgemize ve hayvancılık sektörüne hayırlı olsun"

AdminAdmin