GÜNCEL
Giriş Tarihi : 23-12-2021 12:15   Güncelleme : 23-12-2021 12:15

Kozmetiğe ilgi duydu, kimya mühendisliğini bitirip doğal ürünler üretmeye başladı

Elazığ'da yaşayan Tülin Arslan (35), çocukluğundan beri ilgi duyduğu kozmetik ürünler için kimya mühendisliğini okuyup mezun oldu. Arslan, şimdilerde organik olarak ürettiği birçok ürünü sosyal medya üzerinden satarken ev hanımlarına destek olmak için kurs vermeyi amaçlıyor.

Kozmetiğe ilgi duydu, kimya mühendisliğini bitirip doğal ürünler üretmeye başladı

Elazığ'da yaşayan bir çocuk annesi Tülin Arslan, küçüklüğünden itibaren kozmetik ürünlerine ilgi duymaya başladı. Kendini bu alanda geliştirmek isteyen Arslan, Fırat Üniversitesi Kimya Mühendisliğini okuyarak mezun oldu. Mezun olduktan sonra evinde üretime başlayan Arslan, organik olarak sabun, krem, jel, şampuan ve parfüm gibi pekçok kozmetik eşyayı üretiyor. Sosyal medya üzerinden satış yapmaya başlayan Tülin Arslan, markası için patent başvurusunda da bulundu. Arslan'ın hedefi markası üzerinden satış yaparken ev hanımlarına da kurs vererek aile ekonomilerine katkıda bulunmak.

 

"ÇOCUKLUĞUMDAN BERİ HEVESİM VARDI"

 

Tülin Arslan, çocukluğundan itibaren kozmetik ürünlerine ilgisinin olduğunu ve bu alanda ilerlemek için kimya mühendisliğini okuduğunu belirterek konuşmasına şöyle devam etti,"Bu iş için illaki bilgi sahibi olmam gerektiğini düşündüm. Mezun olduktan sonra neden bu işi yapmayayım dedim. Başka yerlerde çalışmaktansa kendi işimi kendim kurmak istedim. Birde bir şeyler yaptıkça, ürettikçe kendimi daha iyi hissetmeye başladım. Ve başlayayım dedim. Evde başladım buna ilk etapta. Ham maddemiz zaten kostik. İlk başta insanlar tedirgin olabilir evde kostikle sabun yapabilir miyim diye. Yapılabilir hani gerekli önlemler alındıktan sonra bir problem olmaz. Tabi gramaj bizim için çok önemli. Matematiksel, kimyasal formül demek bizim için bir ürün demektir yani ben bunun araştırmasını çok yaptım. Birazda mesleğimin verdiği avantajla bu işe başlamak istedim. Çok büyük araştırmalar sonucunda doğal ürünler üretmek istedim çünkü artık kimyasallar gerçekten hayatımızda çok büyük bir risk faktörü. Baktım iyi gidiyorum, neden daha iyi olmayayım diye düşündüm. Sonra hammaddelere merak saldım, yağları da kendim yapmaya çalıştım çünkü kostik bizim halk dilinde lavabo açıcı aslında. Onu çok iyi bir zeytinyağı ya da yağ karışımıyla başka bir ürüne çevirebiliyoruz. Sabundan başladım bu işe, sonra neden krem yapmayayım dedim. Sonra kreme merak saldım, krem üretimine de başladım kendi çapımca. Sonradan yağ üretmeye başladım. Yağlardan sonra da kozmetiğe girmek istedim her kadının merak uyandırdığı bir konu. Kozmetik işini biraz araştırayım dedim. Sonra kendime ait bir marka çıkarmak istedim. Kozmetiğe de girince daha böyle zevk almaya başladım bu işten. Birçok sertifika aldım. Kadın girişimcilik ile alakalı insanların artık bilinçlenmesini istiyorum. Ben bu konuda sertifikalar verip ev kadınlarımızın evlerinde kendi ürünlerini kendilerinin yapmasını istiyorum, hatta bunu bir işe dönüştürmek istiyorum. Bunun için birçok çalışma yaptım, İnşallah hayata geçireceğiz. Pandemi dolayısıyla duraksama dönemimiz oldu. Birkaç kursumuz vardı, ertelendi ama ocak ayından sonra inşallah 2022 uğurlu gelecek. Birçok kişiye inşallah hayat vermiş olacağım bu konuda. Cilt tipini araştırarak 9-10 çeşit sabun çeşidim oluştu. Bunlardan işte bıttım, kükürt, egzama sabunu, ondan sonra sütlü sabunlarımız var eşek sütü, keçi sütü. Lavanta, gül sabunum var. Bu şekilde 9-10 çeşit sabun ürettim"