GÜNCEL
Giriş Tarihi : 16-01-2022 14:25   Güncelleme : 16-01-2022 14:25

METAVERSE TRT1’DE GÜNDEMİ BELİRLEDİ

TRT1 Gündem Ötesi’nde Pelin Çift,Türkiye’nin ilk Metaverse girişimcisi Burak Soylu ile bir araya geldi. Metaverse dünyasının tüm merak edilenlerinin konuşulduğu program büyük ses getirdi.

METAVERSE TRT1’DE GÜNDEMİ BELİRLEDİ

TRT1’deki Gündem Ötesi programında, tüm dünyanın konuştuğu, teknoloji gündeminin ilk sırasındaki Metaverse konusu ele alındı. Pelin Çift’in sunduğu programın 15 Aralık Cumartesi gecesi yayınlanan son bölümünde, Metaverse ile ilgili tüm merak edilenler, Türkiye’nin Metaverse’deki öncü girişimcisi Burak Soylu ile konuşuldu.

RoofStacks yazılım şirketi CEO’su Burak Soylu’nun konuk olduğu bölümde metaverse teknolojisinde bugünkü noktaya nasıl gelindiği, bu yeni dijital kavramın insan hayatına ne tür yenilikler getireceği ve Metaverse ekonomisi tüm detaylarıyla masaya yatırıldı. Metaverse’ün henüz dijital literatürde yer almadığı bir dönemde bu teknolojiye yatırım yapmış ve 2017 yılında GoArt markasının temellerini atmış olan Burak Soylu programda, metaverse’de mülk edinmekten ticarete, NFT pazarından sanal evrende güvenilirliğe kadar pek konuya açıklık getirdi. Metaverse’ün yeni bir dijital çağı başlattığını vurgulayan Soylu, ülkelerin kaderini belirleyen esas gücün teknoloji olduğunu, bu yeni dijital mecrada milli bir stratejimiz olması ve doğru pozisyon almamız gerektiğini ve Türkiye’nin bu treni kaçırmayacağını söyledi. Sosyal medyada da yoğun ilgi gören ve TT’ye giren programda, Soylu, 4 yıllık AR-GE geçmişine sahip,dünyanın AR tabanlı geliştirilmiş ilk metaverse markası olan GoArt uygulamasını, sunucu Pelin Çift ile birlikte deneyimledi. İkili Beyoğlu’nun 19.yy’na avatarlarıyla geçiş yaparak zamanda yolculuk yaptıran metaverse uygulamasını canlı yayında seyircilerle paylaştı.

Türkiye’nin teknoloji alanında artık yeni bir ulusal kimliğe sahip olduğunu belirten Soylu: ‘’Evrensel olmadan milli fayda sağlayamayız.Türkiye yakın gelecekte dünyanın en büyük 10 teknoloji şirketinden birini çıkarabilecek güçte bir ülke, biz de bu hedef için çalışıyoruz ve oyun kurucu olmak istiyoruz’’ şeklinde konuştu. GoArt’ın bu anlamda önemli bir milli kazanım olduğunu söyleyen metaverse girişimcisi ‘’İcra Eden düşünenden üstündür,yakın gelecekte G7 ülkeleri yerine meta evrende M7 ülkelerini konuşacağız ve inanıyorum ki Türkiye o aktörlerden biri olacak’’ dedi.

Programın son bölümünde üniversite öğrencilerinin sorularını yanıtlayan genç girişimci geleceğin mesleklerinin neler olacağı hakkında bilgiler verdi.Dijital dünyada içerik üretmenin önemine değinen Soylu ‘İcat çıkarma sözünün aksine icat çıkarmalı ve bunu dünyaya ihraç etmeliyiz,bunu yapacak insan kaynakları gücümüz var’ şeklinde konuştu.

Elazığ’ın tarihi simgesi Harput’un GoArt platformunda tasarlanan dijital ikiziyle, dünyanın ilk metaverse kenti olduğunun tescillendiği programda, 3 izleyiciye ise GoArt metaverse’de NFT pazarına çıkmaya hazırlanan 3 NFT eseri hediye edildi. Yazılım teknolojilerinin yeni nesil liderleri arasında gösterilen Burak Soylu’nun metaverse dünyasıyla ilgili tüm bilinmeyenlere açıklık getirdiği program, metaverse alanında yapılmış en kapsamlı programlardan biri olarak izleyicilerden tam not aldı.