GÜNCEL
Giriş Tarihi : 18-03-2022 11:03

Milletvekili Erol: İhalenin şeffaf yapılmayacağı konusunda tereddütlerimiz var

CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol, Elazığ’daki maden sahaları ile ilgili TBMM genel kurulunda konuştu. İhalenin şeffaf yapılıp yapılmayacağı konusunda tereddütlerinin olduğunu belirten Erol, kamu yararı olması için ihalenin rödovans sistemi ile yapılmasını talep etti.

Milletvekili Erol: İhalenin şeffaf yapılmayacağı konusunda tereddütlerimiz var

'BURAYI RÖDOVANS SİSTEMİ İLE İHALE EDİN'

 

Mecliste maden sahası ile ilgili açıklama yapan Gürsel Erol, "Elazığ'da Maden ilçesinde 2019 yanında başlayan sondaj çalışması ile çeşitli madenlerin bulunduğu bir alanda yapılan çalışma neticesinde zengin maden yataklarına kazandığına dair veriler elde edildi. Alanın yüzde 30'unda çalışma yapıldı ve yüzde 30'unda yapılan çalışmalarda çıkarılacak madenin parasal değerinin 15 milyar dolar civarında bir bedel olduğu ifade edilmekte. Bununla ilgili bir şartname hazırlandı, ilgili genel müdürlük bu şartnameyi ilanına çıktı. Şartnamedeki şartlardan dolayı AK Parti Elazığ Milletvekillerimiz, siyasi partilerimizin il başkanları, kentteki sivil toplum örgütleri, Ticaret ve Sanayi Odası, belediye başkanları, herkes ortak bir noktada buluştu. Ne dediler; bu şartname ile bu ihalenin yapılması doğru değildir, şaibe yaratır endişesiyle girişimde bulundular ve ihale tarihi ertelendi. İhale ertelendikten sonra şartnamenin değişeceği konusunda algı yaratıldı. Daha şeffaf, katılımcı, kamu yararının olması adı altında daha şeffaf bir şartname beklenirken yeni hazırlanan şartnamede yalnızca bir madde değiştirildi. O da maden sahasında filyasyon tesisi kurulacak. Bu çok önemli bir tesis değil. Bizim önerimiz şu oldu, burayı bir bedel üzerinden ihaleye çıkarmayın, burayı rödövans sistemi ile ihale edin. Ne kadar kaynak elde edilirse devlet belli bir oranda bundan para alsın. İhale girenler de bedel ödemek yerine devlete ödeyecekleri bedel üzerinden artırım yapsınlar ve burada bir kamu zararı olmasın, devlet yararı olsun dedik. Ne yazık ki bunların hiçbiri yapılmadı.

 

'İHALEYİ BİRİLERİ ALSIN DİYE ŞARTNAMEYİ ONA GÖRE YAPARSANIZ DOĞRU OLMAZ'

 

İhale şartnamesinde teknik raporun olmadığı belirten Milletvekili Erol,"İhale çıkılan alanın %100'ünde yapılan bir sondaj çalışması da yok. Yalnızca yüzde 30'unda var. İhale şartnamesinin ekinde teknik rapor da yok. İhale aslında şartnamesi gereği ihalenin yapılmasına uygun değil. İhaleye alıcı olmayanların dışındaki katılacak olanlar ihaleye hangi şartlarda gireceklerini bilmeden tesadüfen girecekler veya kimse girmeyecek. Şartname yayınlandığında Elazığ'da bazı STK'lar bununla ilgili hukuka ve maden yasasına aykırılıktan dolayı davalar açtılar. Bu ihalenin kimin alacağı da dava dilekçesinde yazıldı. Ben buradan firma ismi söylemeyi doğru bulmam. Bu ihaleyi kimin alacağı konusunda Elazığ'da genel bir kanaat var. Bu ihaleyi birileri alsın diye şartnameyi ona göre yaparsanız o zaman bu doğru olmaz. 1 Mart'ta aynı şartname ile aynı bakanlık 4 ihale çıkarmış. 4 ihalenin üçünü yalnızca bir firma katılıp almış. Niye? Bu şartlarla ihaleye girmek elinize ateşe sokmak demek. Niye? İhalenin teminat mektubu tutarı 150 milyon dolar. Diyor ki siz gerekli izinleri, ruhsatları almazsanız 150 milyon doları irad kaydederim. İzni veren ve ihale çıkaran kim? Devlet. İzin vermeyeceğinin riski varsa niye ihaleye çıkarıyorsun? 150 milyon dolarlık teminatı irad kaydetmek ile ilgili bir madde koyuyorsun? Bu ne demek? Benim insiyatifim dışında kim girerse yakarım, bu o demek. Göreceksiniz bu işe firmalar korkudan katılamayacaklar.

 

'TALEBİMİZ BU İŞTEN ELAZIĞ'IN DA YARARLANMASI'

 

Ülkede ekonomik krizin çözülmesi için arayış içerisinde olunduğunu belirten Gürsel Erol,"Denilen o ki bu alanın tümündeki maden değeri yaklaşık 30 milyar dolar. Bu Türkiye Cumhuriyeti'nin en büyük maden kaynağı, en büyük ihalesi. Bunda herkes girsin. Kimin şartları uyuyorsa, kim fazla teklifi verirse alsın, biz de ilin milletvekilleri olarak destek olalım, yardımcı olalım, önlerini açalım. Biz ihalenin şeffaf yapılmayacağı konusunda tereddütlerimiz var. Bu müthiş bir kaynak. Karadeniz'de bulduğumuz doğalgazdan daha fazla bir kaynak. Maliyeti daha düşük ve uluslararası piyasada direkt pazarlayabileceğiniz ve talebin olduğu bir şey. Elazığ girişim grubu adı altında Elazığ iş adamlarımız bu ihaleye katılmak için ilin tüm iş dünyasının desteğini alarak bir girişimde bulundular. Tabii ihale şeffaf olursa bu arkadaşlarımız da tekliflerini verecekler, belli firmalarla ortaklıklar kuracaktır. Bizim talebimiz bu işten Elazığ'ın da yararlanması. Bu iş yine şaibeler ile başlayıp şaibeler ile sonuçlanırsa orayı kim alırsa alsın yapılacak seçimden sonra millet ittifakının hükümeti ve bakanı o ihaleyi iptal edilecektir ve o ihaleyi şeffaf bir şekilde yeniden ihale ederek kamu yararı gözetilerek yeniden ihale edecektir.

 

 

'MADEN BELEDİYESİ'NE 7 MİLYON ÖDENMEDİĞİ İÇİN BELEDİYE İŞLETMEYE DAVA AÇTI'

 

İhalelerde 2 sistem olduğunu dile getiren Erol,"Birincisi ihaleye katılan bedel üzerinden bir yükseltme yaparak teklif verir. Yani iki milyarsa 3 milyar, 4 milyar, 5 milyar diyebilir, bir de rödövans sistem var. Rödövans sistem nedir? Çıkan madenin parasal değeri üzerinden belli bir orandır. Yani devlet diyebilir ki ben çıkan madenin parasal değerinin yüzde 10'u ile ihaleyi açıyorum. Firma der ki ben yüzde onunu veriyorum, 15'ini veriyorum. Rödövans bu demektir. Doğru olan da budur. Niye? Siz oraya 100 milyon dolarlık bir yatırım yaparsınız, dersiniz ki burada 500 milyon dolarlık bir maden var. 500 milyon dolara göre bir bedel verirsiniz. Ama şimdi 30 milyar dolar çıktığı zaman rödövans sistemine göre ihale ettiğiniz zaman ve yüzde ondan başlarsa ne olacak? Bir yerde 500 milyon alacağına diğer tarafta devlete 3 milyar dolar kazandıracak. Bu yatırımcıyı da koruyor, niye? Yatırımcı da aslında risk almıyor. Eğer maden istenilen oranında düşmüyorsa çıkan maden kadar az verir, yüksek çıkarsa yüksek bedel öder. Ayrıca rödövans sistem çıktığı zaman mücavir saha içerisinde binde ikisini de o ilin belediyesine verir. Diğer şekilde vermiyor ama rödövansla çıktığı zaman belediyeye de katkı verecek ve il de faydalanacak. Burası rödövans sistemi ile yapılırsa Elazığ Özel İdaresine ve Maden Belediyesi'ne binde iki para yatacak ve şu anda maden bakır işletmesi özelleştirildiğinden dolayı, mücavir saha içerisinde olduğu için Maden Belediyesi'ne 7 milyon para ödemesi gerekirken ödemedi ve şu anda Belediye Maden bakır işletmesine dava açtı. Parasal değer üzerinden değil kamu yararı açısından rödövans sistemi ile yapılması devletin ve kamunun yararınadır"diye konuştu.