GÜNCEL
Giriş Tarihi : 06-08-2021 21:14   Güncelleme : 06-08-2021 21:14

Vali Yırık'tan depremzede ailelere ziyaret

Elazığ Valisi Erkaya Yırık, 24 Ocak 2020'de yaşanan 6.8 büyüklüğündeki deprem sonrasında yeni evlerine taşınan depremzedeleri ziyaret etti. Vali Yırık, yaptığı açıklamada 21 bin konuttan 15 bininin biterek teslim aşamasına geldiğini belirterek,"Kısa süre içerisinde diğer konutlarımız da bitirilerek çekilen kuralar sonucunda vatandaşlarımıza teslim edilecek"dedi.

Vali Yırık'tan depremzede ailelere ziyaret

Elazığ'ın Sivrice ilçesinde 24 Ocak 2020'de meydana gelen ve 41 kişinin yaşamını yitirdiği 6.8 büyüklüğündeki depremin ardından yaralar sarılmaya devam ediyor. TOKİ tarafından afetzedelere yönelik konutların inşa çalışmaları ise tüm hızıyla sürüyor. Bu kapsamda planlanan 21 bin konuttan 15 bini tamamlanarak teslim aşamasına geldi. Elazığ Valisi Erkaya Yırık da Yemişlik mahallesinde yapılan konutlara yerleşen depremzedelere ziyarette bulundu. Pekmezci ve Demir ailelerini ziyaret eden Vali Yırık, kendisi ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından hazırlanan hediye paketlerini ailelere takdim etti. Mahallelilerle de yakından ilgilenen Yırık, çocuklara oyuncak ve kitap hediye etti.

 

Elazığ Valisi Erkaya Yırık, 24 Ocak 2020'deki 6.8 büyüklüğündeki depremden sonra depremzede ailelerin evlerini inşa etmek üzere Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın TOKİ Başkanlığı marifetiyle inşaatlara başladığını hatırlatarak konuşmasına şöyle devam etti,"21 bin konutumuzun yaklaşık 15 bin konutu şu anda bitmiş ve teslim aşaması devam ediyor. Bugün itibariyle de Yemişlik 1. Etap'ta teslim edilen 1070 konuttan 526 konut içerisinde Şahin ve İnci Pekmezci ailesine ziyarete geldik. Gördük ki gerçekten devletimiz burada çok güzel konutlar yapmış. Şu an içinde bulunduğumuz bu oda gayet ferah. İnşallah kısa bir süre içerisinde diğer konutlarımız da bitirilerek çekilen kuralar sonucunda vatandaşlarımıza teslim edilecek"

 

Depremzedelerden Nurefşah Demir, "Allah devletimizi başımızdan eksik etmesin. Gerçekten işçiliği ile, planıyla, dış görünüşüyle, havasıyla, site olarak gerçekten harika bir ev ile karşılaştık. Cumhurbaşkanımızdan Allah razı olsun. Bugün valimiz bizi ziyarette bulundu. Gerçekten gurur duyduk. Yalnız olmadığımızı hissettik açıkçası. Yalnız olmadığımızı,  devletimizin elini üstümüzden çekmediğini fark ettik. Deprem olduğu zaman insan yuvasının yıkıldığını, tekrar geri gelmeyeceğini, neler yapacağına karar veremediğini, ne olacak, tek başımıza kaldık diye düşünürken Cumhurbaşkanımızın bile sahip çıkması, insanın arkasında birinin olması gerçekten gurur verici. Evimize kavuştuk çok şükür mutluyuz, huzurluyuz. Hüzünlü günler geride kaldı. Allah herkese böyle bir ev nasip etsin, herkese böyle bir evde oturmayı nasip etsin, Rabbim kimseyi evinden yuvasından etmesin"ifadelerini kullandı.

 

Depremzedelerden İnci Pekmezci ise,"Çok memnunum, çok hoş, güzel. Yerimizden memnunuz Allah devletimizden memnun olsun, Allah razı olsun"dedi.