GÜNCEL
Giriş Tarihi : 29-09-2021 14:59   Güncelleme : 29-09-2021 14:59

'Yetişmez' diyenlere inat bahçesinde Afrika kavunu yetiştiriyor

ELAZIĞ'da yaşayan Telha Tanyıldızı (37), 'Yetişmez' diyenlere inat kendi bahçesine ektiği Afrika kavunu olarak bilinen 'Kiwano' meyvesini yetiştirdi. Meyvenin tohumunu çiftçilere dağıtacak olan Tanyıldızı'nın hedefi çiftçilere yeni gelir kapısı açmak ve bahçesine daha farklı tropikal meyve tohumlarını getirerek yetiştirmek.

'Yetişmez' diyenlere inat bahçesinde Afrika kavunu yetiştiriyor

Elazığ'da yaşayan 3 çocuk babası Telha Tanyıldızı, Harput mahallesinde bulunan Gökçebağlar köyündeki arazileri için hobi bahçesi yapmaya karar verdi. Geçen yıl ata tohumu aramaya başlayan Tanyıldızı, İpekyolu Gençlik Merkezi tarafından tohum tedarik edildiğini öğrendi. Bunun üzerine Tanyıldızı, yaptığı başvuruda Afrika kavunu olarak bilinen 'Kiwano' meyvesini istedi. Telha Tanyıldızı, Gençlik Merkezi tarafından tedarik edilen 'Kiwano' meyvesini 'Yetişmez' diyenlere inat kendi bahçesinde yetiştirdi. Küçük ve dikenli bir dış yapısı olan meyve, bağışıklık sistemine, cilde, saç sağlığına, prostat ve idrar yolu enfeksiyonlarına fayda sağlıyor. Bahçesinde 'Kiwano'nun dışında güz yemişi, dağ çileği ve Gojiberry gibi tropik meyveleri de yetiştiren Tanyıldızı'nın hedefi 'Kiwano' meyvesinin tohumlarını diğer çiftçilere dağıtıp gelir kapısı açmak ve daha farklı tropikal meyvelerin tohumlarını alarak yetiştirmek.

 

Telha Tanyıldızı, hobi amaçlı diktiği bahçesine ata tohumu ararken İpekyolu Gençlik Merkezi'nden Afrika kavunu olan Kiwano meyvesinin tohumlarını tedarik ettiklerini belirterek konuşmasına şöyle devam etti,"Bu tohumların Elazığ'da olmayacağı yönünde yorumlar ve şevk kırıcı söylemler duydum. Ama bundan sonra biz tohumlarımızı ektik, bitkilerimiz büyümeye başladı. Meyveye dönüştükten sonra faydaları ne olabilir diye araştırma gereği duydum. Bağışıklık sistemini güçlendirdiği, cilde, saç sağlığına, prostat ve idrar yolu enfeksiyonlarına faydalı olduğunu ve yüksek miktarda c vitamini içerdiğini gözlemledim. Bu tohumların Harput bölgesinde verimli olduğunu gördükten sonra bunu çevre köylere ve çiftçilerimize dağıtımını yapacağım. İnşallah onlara yeni bir gelir kapısı olacağını düşünüyorum. Yine bahçemize tropikal meyvelerden ektiğim güz yemişi, dağ çileği ve Gojiberry'nin gelişimini takip ediyorum. İnşallah onlarda da başarılı olacağız. Önümüzdeki yıllarda da farklı türde tropikal meyveleri yetiştirmeye çalışacağım. Kiwano'nun kendine özgü orijinal bir aroması var. Kivi, muz, salatalık, erik ve limon arası karışık bir tadı var"