GÜNCEL
Giriş Tarihi : 09-08-2021 11:00   Güncelleme : 09-08-2021 11:00

FIRAT ÜNİVERSİTESİ HASTANESİNDE SAĞLIK ÇALIŞANLARINA YAŞAM DESTEK EĞİTİMİ VERİLDİ.

Fırat Üniversitesi Hastanesi’nde göreve yeni başlayan sağlık çalışanlarına yönelik eğitim verildi. Fırat Üniversitesi Hastanesi genel acil anabilim dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Mehtap GÜRGER tarafından uygulamalı olarak CPR (Yaşam desteği eğitimi) verildi.

FIRAT ÜNİVERSİTESİ HASTANESİNDE SAĞLIK ÇALIŞANLARINA YAŞAM DESTEK EĞİTİMİ VERİLDİ.

GÜRGER, yaşam destek eğitimin de kalbin ve solunumun durması gibi acil vakalarda sağlık çalışanlarının yapması gereken uygulamaları sıraladı. İnsanlar da kalp durması veya nefes alamama gibi durumlarda, en geç dört dakika içerisinde müdahale edilmesi gerektiğinin önemini vurgulayan GÜRGER, kalp durmasından kaynaklanan ölümlerin büyük oranındaki sebebin yaşam destek uygulaması yapılmamasından kaynaklandığını ifade etti.

 

Öncelikle çevrede doktor, hemşire veya bir sağlık çalışanı varsa onlardan yardım istenmesi gerektiğini, yoksa ambulans ve sağlık ekipleri gelene kadar hastanın hayatta kalabilmesi için, yaşam desteğinin uygulanması gerektiğini, bu uygulamayı yapmadan önce kendi güvenliğimizi, sonra çevre ve hasta güvenliğinin sağlanması gerektiğinin altını çizdi.

 

Konferans salonunda gerçekleştirilen eğitime çok sayıda sağlık çalışanı katıldı.