EKONOMİ
Giriş Tarihi : 24-04-2024 12:55

MÜSİAD’da GÜNDEM DIŞ TİCARET

Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Elazığ Şubesi tarafından düzenlenen, Dost Meclisi Toplantısının bu hafta ki konuğu; Fırat Üniversitesi Dış Ticaret Bölüm Başkanı Doç. Dr. Zülfükar Aytaç Kişman oldu.

MÜSİAD’da GÜNDEM DIŞ TİCARET

Firmaların,İhracat ve dış ticaret ile alakalı yapılması gerekenler, mevzuatlar, işleyiş, gümrükleme ,organizasyon gibi konularda bilgiler veren Fırat Üniversitesi Dış Ticaret Bölüm Başkanı Doç. Dr. Zülfükar Aytaç Kişman ;

Dış Ticaretin Tarihsel Gelişimi hakkında da bilgilendirmelerde bulunarak, dış ticaretin tarihi aslında çok eskilere dayandığını, Ortaçağda yapılan en önemli ticaret “İpek Yolu, baharat yolu” . ticaretidir dedi.

Dış ticaretin ilk adımları bu zamanda başlamıştır diyebiliriz ve tarih boyunca, farklı kültürler arasında malların değiş tokuşu ve ticaret, toplumların ekonomik büyümesine katkıda bulunmuştur. Özellikle keşifler, sanayi devrimi ve teknolojik ilerlemeler, dış ticaretin tarih içindeki evriminde önemli değişimler ve büyüme yaratmıştır. Günümüzde de e-ticaret sayesinde daha da hızlanması ile büyük bir hacim kazanmıştır.

Günümüzde, E-ticaret, dijital dönüşümle birlikte dış ticaretin önemli bir bileşeni haline gelmiştir.

Dijital dönüşüm, dış ticaretin daha hızlı, daha verimli ve daha rekabetçi olmasına katkıda bulunup. E-ticaret ve dijital pazarlama, küresel ticaretin gelişiminde de önemli bir role sahip olduğunu belirtti.

 

Toplantı soru cevap şeklinde devam etti.

AdminAdmin