GÜNCEL
Giriş Tarihi : 01-12-2023 15:08

AHISKA TÜRKLERİNİN GELENEK VE GÖRENEKLERİ ANLATILDI

Elazığ Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü bünyesinde bulunan Kadın ve Yaşam birimi tarafından “Ahıska Türklerinin Kültür Paylaşımı” adlı program düzenlendi.

AHISKA TÜRKLERİNİN GELENEK VE GÖRENEKLERİ ANLATILDI

Elazığ Belediyesi Bünyamin Eroğlu Kültür ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen “Ahıska Türklerinin Kültür Paylaşımı” programında Ahıska Türklerinin gelenek ve görenekleri anlatıldı.
Yoğun katılımın olduğu programa Elazığ Valisi Dr. Ömer Toraman’ın eşi Neşe Toraman Hanımefendi, Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları’nın eşi Arzu Şerifoğulları Hanımefendi, Elazığ Belediye Başkan Yardımcısı Nazif Bilginoğlu, Ahıska temsilcisi Marat Rasulov ve vatandaşlar katıldı.
Kur’an-ı Kerim tilaveti ve Elazığ Belediyesi’nin yaptığı hizmetleri yakından tanıtan sinevizyon gösterimi ile başlayan program, Ahıskalıların gelin ve kaynana ilişkilerinin anlatıldığı tiyatro gösterimi ile devam etti.
Daha sonra çocukların ilahi seslendirmesi ile devam eden programda, Ahıskalılar tarafından kaleme alınan "Vatan" şiiri okundu. Ahıskalı bir vatandaş tarafından tecrübe paylaşımı yapıldıkdan sonra hediye takdimleri yapılarak program sona erdi.

BİLGİNOĞLU: “BURADA DUYGULANMAMAK İNSANIN ELİNDE DEĞİL”
Elazığ Belediye Başkan Yardımcısı Nazif Bilginoğlu düzenlenen programda yaptığı konuşmada, “Burada duygulanmamak insanın elinde değil. Elazığ’a ilk geldiğinizde havalimanında çok büyük bir heyecanla sizleri bekliyorduk. Oradaki zulme rağmen direnişinizi biliyorum. Birliğinizi, beraberliğinizi, manevi değerlerinizi nasıl koruduğunuzu biliyorum. Ama inanın bu kadar yüksek bir değerde olduğunu tahmin etmiyordum. O yüzden siz geldikten sonra sizlerle nasıl ilgileneceğimizi tam tahayyül edememiştim. Cenab-ı Allah bu zulümleri bizlere yaşatmasın. Ülkemizin, insanlarımızın çok daha güzel günlerde yaşamasını nasip etsin.” ifadelerine yer verdi.

AdminAdmin