GÜNCEL
Giriş Tarihi : 27-03-2024 20:39

MÜSİAD ELAZIĞ OSMANLI MİRASI OLAN ZİMEM DEFTERİ GELENEĞİNİ DEVAM ETTİRİYOR

Müstakil Sanayici ve işadamları Derneği (MÜSİAD) Elazığ Şubesi tarafından her yıl gerçekleştirilen, Osmanlı zamanında adet haline gelmiş olan Zimem Defteri uygulamasını geleneksel hale getirerek, yeniden yaygınlaşması için bu Ramazan Ayın da da çalışma başlattı. Elazığ’da çeşitli mahallelerde bulunan bakkallardan veresiye defterini satın alarak dar gelirli ailelerin borçlarını silerek Zimem Defteri uygulamasını devam ettirdi.

MÜSİAD ELAZIĞ OSMANLI MİRASI OLAN ZİMEM DEFTERİ GELENEĞİNİ DEVAM ETTİRİYOR

Konu ile alakalı açıklamalarda bulunan MÜSİAD Elazığ Başkanı Tekin GÜRKAN;

Hayatımıza sayısız güzellikler katan Ramazan ayının manevi iklimini hep birlikte yaşıyoruz.

Öncelikle tüm hemşerilerimizin Ramazan ayını tebrik ediyorum dedi.

On bir ayın sultanı Ramazan ayının dayanışma ve yardımlaşma ruhunu yaşatmayı daha fazla önemsediğimizi ifade etmek isterim.

Bu çerçevede, MÜSİAD olarak Osmanlı döneminin örnek uygulamalarından biri olarak bizlere miras kalan Zimem Defteri uygulamasını Ramazan ayı dolayısıyla yeniden başlatıyoruz.

Ecdadımızın toplumsal dayanışma ve yardımlaşma anlamında örnek uygulamalarından biri olan Zimem Defteri uygulamasının yaşatılmasını ve geleneksel hale gelmesini arzu etmekteyiz.

MÜSİAD tarafından geçtiğimiz dönemlerde de uygulanan Zimem Defteri uygulamasını Elazığ’da devam ettirip, yaşatmaya ve yaygınlaştırmaya çalışmaktayız.

Bilindiği üzere Zimem Defteri uygulaması, bugünkü adıyla veresiye defteridir.

Zimem Defteri uygulaması, alan elin veren eli bilmediği hayırda yarışmanın, yardımlaşmanın zarif usulüdür.

Bu uygulama ile esnaflar dolaşılarak veresiye defterinin bir kısmı veya tamamı alınarak ödeme gücü olmayan borçlu vatandaşların borçları ödenmektedir.

Bu uygulamada ne ödeyen kimin borcunu ödediğini bilir, ne de borcu ödenene kimin ödediğini bilir.

Uygulamayı özel kılan noktalardan biri, “Sağ elin verdiğini sol el görmeyecek” Hadisi Şerif’ine sadakatle, borçlu ile borcu ödeyen kişinin birbirlerini görmemeleri, bilmemeleri olmaktadır.

Günümüzde bu güzel geleneğin devamlılığına katkı sunarak var olan ihtiyacın giderilmesine vesile olmak MÜSİAD olarak bizleri gururlandırmanın ötesinde, yardımlaşma ruhunun yaşatılması bakımından da umudumuzu güçlendirmektedir.

MÜSİAD Elazığ Şubesi olarak ecdadımızdan miras kalan bu uygulamayı Elazığ’ımızda geleneksel olarak devam ettirme gayretindeyiz.

Bu kapsamda şehrimizin çeşitli mahallelerde bulunan bakkal,fırınve marketlerden Zimem Defteri’ni alarak borcunu ödeyemeyecek durumda olan vatandaşlarımızın borçlarını ödedik.

Bu vesile ile uygulamaya katkı sağlayan, destek olan hayırsever Yönetim Kurulu üyesi arkadaşlarımıza da çok teşekkür ediyorum.

Bu tür uygulamaların diğer toplumsal kesimler tarafından da gerçekleştirilmesi Müslümanlar arasında paylaşma ve dayanışma bilincini güçlendirecek, kardeşlik ve dostluk duygularını daha da pekiştirecektir.

Milletimizin en büyük gücü olan yardımlaşma ve dayanışma ruhunun yaşatılması ve gelecek nesillere iletilmesi bizleri her zaman güçlü kılacaktır.

Bu vesile ile tüm İslam Âleminin ve Elazığlı hemşehrilerimizin Ramazan ayını tekrar tebrik ediyorum.

Siz değerli basın mensuplarına da çalışmalarınızda kolaylıklar diliyorum dedi.

AdminAdmin