GÜNCEL
Giriş Tarihi : 31-05-2023 13:18   Güncelleme : 31-05-2023 13:21

ELAZIĞ İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ TARAFINDAN 31 MAYIS DÜNYA TÜTÜNSÜZ GÜNÜ ETKİNLİĞİ DÜZENLENDİ

İl Sağlık Müdürlüğü tarafından “31 Mayıs Günü Dünya Tütünsüz Günü” ne dikkat çekmek, farkındalık oluşturmak, tütün ürünü kullananlara bırakmaları yönünde bilinç kazandırmak ve sağlıklı yaşam davranışlarını geliştirmek amacıyla etkinlik düzenlendi.

ELAZIĞ İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ TARAFINDAN 31 MAYIS DÜNYA TÜTÜNSÜZ GÜNÜ ETKİNLİĞİ DÜZENLENDİ

"Zehire Değil Gıdana ve Geleceğine Yatırım Yap" sloganıyla düzenlenen etkinlik kapsamında İl Sağlık müdürlüğüne bağlı ilgili birim sorumlusu hekim ve çalışanlar tarafından Elazığ kent merkezinde vatandaşların yoğun kullandığı bir AVM’ nin girişinde stant çalışması yapıldı.

 

İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Cahit POLAT ve Hizmet Başkanlarımızın ziyaret ettiği stant çalışması sırasında vatandaşlara dağıtılan broşürler eşliğinde öncellikle tütün ve tütün ürünlerinin kullanımının insan sağlığına ve çevreye verdiği zararlar konusunda bilgilendirilmede bulunuldu, sigara bırakma polikliniklerin tanıtımı yapıldı ve CO ölçümleri yapıldı.

Bilindiği üzere Dünya Sağlık Örgütü tarafından 31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü, 1987 yılında, yılda ortalama 8 milyon kişinin hayatını kaybettiği "Tütün Salgını"na karşı farkındalığı artırma ve tütün dumanının sağlığa zararlarını topluma anlatıp harekete geçmeyi sağlama hedefiyle tanımlanmıştır. 31 Mayıs 2023 Dünya Tütünsüz Gününde; tütün üretiminin verimli tarım arazilerine yaptığı olumsuz etkilerin yanı sıra tüketilen suyun miktarının kuraklığa olan etkisine de dikkat çekmek üzere hedeflenmiştir. Gelecek nesillere daha yaşanabilir bir dünya bırakabilmek adına bireysel anlamda bu sorunla mücadele etmek her bireyin görevidir. Bu doğrultuda tütün kullanımının zararları konusunda toplumun farkındalık düzeyini artırmak için tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de 31 Mayıs Günü “Dünya Tütünsüz Günü” olarak çeşitli etkinliklerle kutlanmaktadır.

AdminAdmin