GÜNCEL
Giriş Tarihi : 30-09-2022 10:40

Elazığ’da Jandarma KADES uygulamasını Tanıttı

Elazığ'da İl Jandarma Komutanlığına bağlı ekiplerce Yurtbaşı Beldesi, Güzelyalı, Kıraç ve Hoş köyünde kiüzüm bağlarında çalışan 70 kadın işçiye Kadın Acil Destek Uygulaması (KADES) uygulaması tanıtıldı. 

Elazığ’da Jandarma KADES uygulamasını Tanıttı

Ayrıca kadınların telefonlarına KADES uygulamasının kullanımını anlatan  Jandarma ekipleri, uygulama hakkında kadınlara tanıtıcı broşürler dağıttı. Yapılan çalışmalarda KADES uygulamasından haberi olan bayanlarda vardı olmayanlarda. Jandarma ekipleri bu tür çalışmalarını aralıksız sürdürecek.

KADES NEDİR

Mobil uygulama olarak kullanılan KADES, Eşinden veya bir başkasından şiddet gören ya da şiddete maruz kalma ihtimali olan kadınlar, uygulama sayesinde Kadın Acil Destek İhbar Sistemi’ne ulaşabiliyorlar. KADES, kadınların ve çocukların maruz kaldığı şiddet, taciz gibi kötü eylemleri birazda olsun engellemek adına kullanıcılara sunulmuş resmi bir uygulamadır.

KADES UYGULAMASI NASIL İNDİRİLİR

Akıllı telefon kullanıcısı bir kadının, Google Play Store ve Apple Store uygulamasından indireceği “Kadın Destek Uygulamasını (KADES)”, T.C. Kimlik Numarasını girerek ve sonrasından EGM serverlarından gelen aktivasyon kodu ile aktif hale getirebileceği uygulama ile aile içi ve kadına yönelik şiddet mağduru kadınların acil durumlarda cihaz konum bilgisini açarak bir tuşla 112 Acil Çağrı Merkezine ulaşarak, yardım çağrısının yapıldığı olay yerine en yakın ekip veya devriyenin sevk edilerek olaya müdahalesi sağlanacaktır.

AdminAdmin