GÜNCEL
Giriş Tarihi : 18-11-2023 14:55

Elazığ’da öğrenciler, Filistinliler için toplandı

Elazığ’da bir grup çocuk tarafından İsrail'in Gazze ve Filistin genelindeki katliamını protesto etmek amacıyla “Temiz yürekler Kudüs için meydanda" programı düzenlendi.

Elazığ’da öğrenciler, Filistinliler için toplandı

Elazığ’da, İsrail devleti tarafından Gazze’de gerçekleştirilen sivil katliamlarına tepki göstermek amacıyla Anadolu Gençlik Derneği, Kaşif Gruplarınca “Temiz yürekler Kudüs için meydanda" programı gerçekleştirildi.

 

Cumhuriyet meydanında düzenlenen programa, ilkokul, ortaokul, lise öğrencileri, öğrenci velilerinin yanı sıra vatandaşlar ellerinde Filistinliler için yazmış oldukları pankartlarla katılım sağladı. Gerçekleştirilen program, Gazze’de şehit olan vatandaşlar için Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı. Programda, vatandaşlar hayatını kaybeden Filistinli vatandaşlar için ellerini semaya kaldırarak dualar ettiler. Düzenlenen etkinlikte öğrenci ve vatandaşlar tarafından Filistin halkı için şiir okundu.

 

Gerçekleştirilen programda topluluk adına açıklama yapan 12 yaşındaki Ahmet Eyüp Aydın, “Doğduğum gün tanıştım savaşla, Doğduğum gün tanıştım bomba sesleriyle ve doğduğum gün tanışamadım annemle. Doğduğum gün doğduğum hastane bombalanmış da ben kurtulmuşum; annem ise şehit olmuş. Asıl kurtulan ben miydim yoksa annem mi? Ben, Filistinli çocuk! Oyuncak nedir bilmedim. Arkadaşlarımla ‘şehitçilik’ oynadık. Her gün birimiz şehit olduk; hem oyunda hem gerçek hayatta... Okulum var mı yok mu bilmiyorum. Çünkü bombalar okullara da düşüyor ve biz okulsuz kalıyoruz. Ben Filistinli çocuk! Doğduğu günden beri annesiz çocuk! Doğduğu günden beri vatansız bırakılmaya çalışılan çocuk. Ne suçum vardı ki benim? Ne suçu vardı ki annemin? Ne suçumuz var da böyle saldırıyorlar bize ve siz Ey Müslümanlar! Ne suçumuz var ki sessiz kaldınız bize? Dualarınızda yer vermeye bile vakit ayıramadınız mı bize? Durumumuzdan haberdar değil misiniz? Yoksa sizi de mi esir aldılar, sizin şehirlerinizi de mi bombaladılar da yardım edemediniz bize? Ben Filistinli çocuk! Gazze'nin umudu, Mescid-i Aksa'nın umudu. Şimdi tekrar kendim olarak söylüyorum; ben Türkiyeli çocuk! Bu topraklardan Gazze'ye selam olsun. Buradan Mescid-i Aksa'mıza selam olsun. Mücadelemiz İslam içindir, Allah içindir. Filistin toprakları siyonizme mezar oluncaya kadar asla mücadeleyi bırakmayacağız. Bizim çocuklar olarak elimizden gelen sadece dua etmek ve bu zulmü duyurmaya çalışmak. Peki siz ey yetki sahipleri! Daha kaç çocuk öldükten sonra kınamalarınızı bırakıp icraata geçeceksiniz? Siz hiç, çocuklarınızın birkaç saat sonra şehit olacağını bilerek bileklerine bir mezar taşı gibi ismini yazdınız mı? Çocuk yüreklerimizle yetişkin yüreklere haykırıyoruz; Kudüs Filistin'in başkentidir ve İsrail'in başkenti de Tel Aviv değil cehennemin dibidir” ifadelerini kullandı.

AdminAdmin