GÜNCEL
Giriş Tarihi : 01-04-2022 23:37

Elazığ'da 'Otizm Farkındalık' Etkinliği Düzenlendi

Yaşam Otizm Vakfı ve Tüm Sağlık Sektörü Çalışanları Derneği tarafından Sağlık Kültür Kafe'de otizm farkındalık etkinliği düzenlendi.

Elazığ'da 'Otizm Farkındalık' Etkinliği Düzenlendi
"

Yaşam Otizm Vakfı ve Tüm Sağlık Sektörü Çalışanları Derneği tarafından “Otizim Farkındalık” etkinliği düzenlendi. Otizmli bireylerinin ailelerin de katıldığı etkinlikte, yapılan konuşmaların ardından plaket töreni düzenlendi. Daha sonra müzik dinletisi ve çocukların gösterileri ile program sona erdi.

 

Programın açılış konuşmasını yapan Tüm Sağlık Sektörü Çalışanları Derneği Başkanı İlhan Şen, “Bugün burada bu amaca hizmet eden ve bu amaç için iş birliği yapan herkese huzurlarınızda teşekkürlerimi sunuyorum ve hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum” ifadelerini kullandı.

 

Aynı zamanda otizmli bir çocuk sahibi olan Yaşam Otizm Vakıf Başkanı Selma Alimoğlu, “Tam 7 yıl önce otizm farkındalık ayı olan Nisan ayında oğlum Ömer’in otizmli olduğunu öğrendiğimde bu durumu yaşayan her anne gibi yıkıldım. Neden ben diye sordum uzun süre. Bugün benim için bu sorunun cevabı anlam kazanmış oldu. Oğlum için ve diğer ilimizde yaşayan diğer tüm otizmli çocuk ve bireyler için bir şeyler yapabilmenin onlara ışık olabilmenin huzurunu yaşamaktayım. Otizm doğuştan gelen ancak yaşamın ilk 3 yılı içerisinde ortaya çıkan bir gelişimsel bozukluktur” şeklinde konuştu.

 

 

Fırat Üniversitesi Yenidoğan Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Aydın, “Çok ağlayan bir bebek düşünün. Anlamsız çok ağlıyor. Genelde bu bebeklerde hep gaz var olarak değerlendiriliyor. Sürekli farklı farklı gaz damlaları veriliyor, ağrı kesiciler veriliyor. Bu çocuklardaki gelişimsel problemler en erken altıncı ayda 1 yaşında, 18 aylıkken kendini göstermeye başlıyor. Yani sizin bebekken çok ağlamasını sadece gaza bağladığınız bir çocuğun aslında gelişimsel bir probleminin olduğunu ilerleyen aylarda görüyorsunuz” dedi.

 

Belediye Başkan Yardımcısı Nazif Bilginoğlu, “Gerçekten bu projenin Şahin başkanımıza iletilmesi anından sonraki en hızlı bir şekilde projenin hayata geçirilmesi için talimatlarını verdiler. Belediyemizde bir ortak proje olarak gördü. Sayın başkanımız ‘ne gerekiyorsa yapılsın’ dedi. Ve bizde o süreci takip ettik. Gerçekten hepinizin takip ettiği için çok da önemli projeler; kent meydanlarından fuar alanlarına kadar, yeni yaşam alanlarından yer altına kadar çok önemli ve yılların projesine de parmak basıp projelerini şu anda bitiren, devam eden sayın başkanımız hakikatten öyle projeleri de bu projelerin önünde, yanında hissederek bizlere talimat veriyor” diye konuştu.

 

 

 

AdminAdmin