GÜNCEL
Giriş Tarihi : 23-12-2022 10:30

İdrar yolunda darlık tespit edilen bebeğe stent takıldı

Elazığ'da, Fethi Sekin Şehir Hastanesi tarafından idrar yolunda darlık olan anne karnındaki bebeğe stent takılarak sağlığına kavuşturuldu.

İdrar yolunda darlık tespit edilen bebeğe stent takıldı

Elazığ Fethi Sekin Şehir Hastanesi Perinatoloji Polikliniğine müracaat eden gebenin bebeğinde idrar yolu darlığı tespit edildi. Perinatoloji Uzmanı Uzm. Dr. Birsen Konukçu Palta tarafından yapılan detaylı muayene ve tetkiklerden sonra anne-bebek sağlığı için bebeğe stent takılması gerektiği belirlendi. Ultrason eşliğinde Vesicoamniyotik Stent takılan bebeğin idrarını yapması sağlandı.

 

Uygulanan işlemin oldukça hassas olduğunu ifade eden Perinatoloji Uzmanı Uzm. Dr. Birsen Konukçu Palta, “Vesicoamniyotik Stent uygulması ile bebeğin idrar kesesine takılan bir kanül ile idrarını yapması sağlanır. Bu işlemin amacı bebeğin anne karnında içinde bulunduğu suyun devamlılığını sağlamaktır. Bize başvuran gebemizin bebeğinde idrar yolu darlığı tespit ettik. Öncelikle amniyosentez işlemi ile bebeğin genetiğinin normal olduğunu ve yaptığımız tetkiklerde böbreklerinin hala çalışır vaziyette olduğu belirledik. Şant yapılmasına karar verdiğimiz hastamıza sınırlı bir uyuşturma altında işlemimizi uyguladık. Ultrason eşliğinde yapılan işlem sonucunda bebeğimizin idrarını yapmasını sağladık.” dedi.

AdminAdmin