GÜNCEL
Giriş Tarihi : 01-05-2021 17:08   Güncelleme : 01-05-2021 17:08

Meslek Komiteleri “Pandemi” Gündemiyle Toplandı

Elazığ TSO Müşterek Meslek Komite Toplantısı “Pandemi” gündemiyle gerçekleştirildi. Zoom üzerinden yapılan toplantıda bir araya gelen 14 ayrı Meslek Grubu üyeleri tam kapanma sürecini değerlendirirken özellikle iş dünyasının beklentileri ve bu süreçte yapılan çalışmalar masaya yatırıldı. Toplantının açılış konuşmasını yapan Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı Asilhan Arslan, Ciro kaybı yaşamış olan ve kapalı olan işletmeler için nakit ihtiyacının karşılanması ve vergi ötemelerini bir kez daha dile getirdi. Toplantıda Meslek Komitelerinin 2021 performansı da değerlendirildi.

Meslek Komiteleri “Pandemi” Gündemiyle Toplandı

Başkan Arslan Elazığ TSO Müşterek Meslek Komite Toplantısının açılışında, ciro kaybı yaşayan ve kapanma süreçlerinde en fazla zarara uğrayan işletmelerin çok acil şekilde desteklenerek ekonominin içinde tutulması gerektiğini ifade etti. Arslan değerlendirmesinde “Salgının tüm dünyada ticaret ve ekonomi üzerindeki olumsuz etkileri artarak sürüyor.

Bu süreçte ülkemizde yoğun kapanma yaşayan işletmelerimizin bu aydan itibaren, geçen 12 ayın kredi yüküne karşı desteğe ihtiyacı var. Başta turizm, eğitim, yeme-içme, yolcu taşımacılığı, eğlence, perakende mağazacılık gibi sektörler salgın şartları nedeniyle hala yoğun kısıtlama altında olup, salgın süresince geçmişteki cirolarından uzak bir noktada.

Bu sektörlerimiz için devam eden kredi ödemelerini yapmak, vergisel yükümlülüklerini yerine getirmek ve aynı anda işletme sermayelerini karşılayarak istihdamlarını korumak oldukça zor. Yaptığımız gözlemlerde en kötüsü ise bu sektörlerde yıllarını vermiş iş insanlarının mesleklerine küsmeleri. Bu kanımca en kötü yanı. Pandemi sonrası bu sektörlerin ve iş insanlarının ekonominin içinde kalması ve ekosistemin korunması bugün en önemli önceliğimiz olmalı. Bu sektörlerin kredi ödemelerinin ötelenmesi, hibelerle desteklenmesi, kira ödemelerine destek sağlanması ve en az 6 ay ödemesiz olmak üzere sıfır faizli veya çok düşük faizli kredilerle desteklenmesi gerekiyor. Yine bu sektör temsilcilerinin tüm vergisel ödemelerinin de en az yıl sonuna kadar ötelenmesi çok önemli bir katkı olacaktır” dedi.

 

Konut Kredileri Faiz Oranlarına Acil Müdahale Beklentisi

Elazığ TSO Başkanı Arslan, konuşmasında konut satışlarının İstanbul ve İzmir dışında Türkiye genelinde durma noktasında olduğunu belirterek, “Üç yüzün üzerinde sektörü etkileyen inşaat sektöründe pandemiyle birlikte tarihi bir duraklama söz konusu. Yapılan istatiklerde 2019 yılına göre konut satışlarında yüzde 40 daralma olduğu ifade ediliyor. Özellikle deprem sonrası ilimizde çok yoğun bir şekilde yapılan konutlar var. Ancak bunların satışları neredeyse sıfır düzeyinde. Odamızın en kalabalık grubu olan 11. Meslek Grup temsilcilerimiz mevcut banka faiz oranları ile konut satışlarının önünün açılmasına imkan olmadığı ifade ediliyor. Konuyu TOBB nezdinde gündeme taşıyacağız. İnşaat ve bağlı alt sektörlerinin nefes alabilmesi için Konut Kredilerindeki banka faiz oranlarının çok acil olarak düşürülmesi gerekiyor.

2021 yılı Ocak ayından itibarın Meclis Başkan Vekilimiz Sayın Veli Aksu başkanlığında Odamız profesyonelleri ve siz değerli Meclis Üyelerimizle hem sektörlerimize hem de ilimize değer katma ve ticaretin çarklarının dönmesi hususunda çok yoğun gayretlerimiz söz konusu. Ben her birinize ayrı ayrı teşekkür ediyor, bu zor günleri birlik beraberlik ve dayanışma içerisinde atlatacağımıza inanıyorum” değerlendirmelerinde bulundu.