GÜNCEL
Giriş Tarihi : 25-04-2023 19:25

Nisan Dönemi İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı Gerçekleştirildi

İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı, Elazığ Valisi Ömer Toraman başkanlığında Özel idare toplantı salonunda yapıldı. Toplantıya Kurum müdürleri, ilçe belediye başkanları katıldı.

Nisan Dönemi İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı Gerçekleştirildi

Toplantıda konuşan Vali Ömer Toraman, 6 Şubat tarihinde yaşanan depremlerin ardından Elazığ’da hasar tespit çalışmalarının başlatıldığını kaydederek, işleyen süreç ile ilgili bilgiler verdi.

Vali Ömer Toraman, “6 Şubat’ta hemen müteakiben oluşturulan ekipler elemanlar taramaya başladılar gelen ihbarları ve yapılan başvuruları incelediler toplamda 28 bin 942 ihbar ya da başvuru ulaştı bunların tamamı kayıt altına alındı 14 Mart itibariyle de arkadaşlarımızın yürütmüş oldukları ön hasar tespit işlemleri tamamlandı. Yine kanununu gereği 14 Mart tarihinde ön hasar tespit işlem tamamlandıktan sonra bunlar askıya çıkarıldı muhtarlıklar aracılığıyla mahallede ve e devlet üzerinden de duyurusu yapıldı yasal 30 gün itiraz süreci başlamış oldu bu 30 günlük itiraz süreci içerisinde 28 bin 677 tane itiraz dilekçesi aldık 14 Mart’tan 14 Nisan tarihine kadar geçerli 30 günlük sürede 28 bin 677 tane itiraz dilekçesi aldık bunları da itirazları incelemek üzere oluşturmuş olduğumuz teknik ekipler marifetiyle tek tek incelemeye başladık süreç şuan itibarıyla itirazların incelenmesi süreci devam ediyor arkadaşlarımız bugüne kadar 6 851 başvuruyu neticelendirmişler kalan itirazları da 49 ekiple 98 personel eliyle incelemeye devam ediyorlar” dedi.

Vali Ömer Toraman, “2023 depreminden sonra tespit ettiğimiz ağır hasarlı yapıları da aynı şekilde dönüştürdüğümüzde ben inanıyorum Elazığ 99 ve öncesi yapı stoğu açısından Türkiye’de en yüksek planda yenileme çalışması yapılmış il seviyesi haline gelecek yani riskli yapıları en aza oransal olarak indirmiş il seviyesine gelecek. Yalnızca konutlardan bahsettik ama yalnızca konutlarla mı sınırlı hayır iş yerleri var kamu binaları var özellikle okullar başta olmak üzere bunla çok ciddi dönüşüme tabi tutuldular yine şunu iddia edebilir Elazığ’daki okullar depreme dayanıklı ve güvenli okul olarak oranı en yüksek il seviyesinde Türkiye genelinde çok şükür bütün okullarımız teknik özelliklerini bu seviyeye çıkarmış oluyoruz” ifadelerine yer verdi. 

Vali Ömer Toraman Başkanlığında toplanan İl Koordinasyon Kurulu toplantısı kurum müdürlerinin brifing vermesi ile sonra erdi.

AdminAdmin