SAĞLIK
Giriş Tarihi : 23-08-2023 11:25

FÜ Hastanesi’nde ‘Stres, Kriz Yönetimi ve Tükenmişlik' semineri verildi

Fırat Üniversitesi (FÜ) Hastanesi’nde ‘Stres, Kriz Yönetimi ve Tükenmişlik' konulu seminer verildi.

FÜ Hastanesi’nde ‘Stres, Kriz Yönetimi ve Tükenmişlik' semineri verildi

FÜ Hastanesi Eğitim Birimi tarafından  'Stres, Kriz Yönetimi ve Tükenmişlik' konulu eğitim verildi. Hastanenin konferans salonunda düzenlenen seminere çok sayıda sağlık çalışanı katıldı. 

 

Stres ve kriz yönetimi konusunda bilgiler veren  Hastane Psikoloğu Rihan Kirmizigül, “Stres, İnsan fizyolojisine zarar veren etmenler ve bu etmenlere karşı bedende meydana gelen istenmeyen değişiklikler olarak adlandırılır. Yapılan bir araştırmaya göre nesnel çevre tek başına stres yaratmıyor. Asıl stres etmeni çevreyi algılayış biçimimizden kaynaklanıyor. Bazı insanlar zorluklar karşısında çok çabuk pes ederken bazıları da aksine sonuna kadar çabalıyor. Yapılan araştırmalar, kişilik yapısı stresle baş etme ve uyum sağlama konusunda en önemli etmenlerden biri. Günlük yaşamda stresin tamamen ortadan kaldırılması mümkün değil. Bu nedenle bireylerin stresin olumsuz etkilerinden korunmak için stresi yönetebilmesi ve stres ile baş etmeyi öğrenmesi gerekiyor” dedi.  

 Tükenmişlik konusunda açıklamalarda bulunan Psikoloğ Burcu Bayar,”Tükenmişlik kavramı ilk kez 1974 yılında Freudenberger tarafından ‘başarısız olma, yıpranma, enerji ve gücün azalması veya tatmin edilemeyen istekleri sonucunda bireyin iç kaynaklarında meydana gelen tükenme’ şeklinde tanımlandı. Sağlık çalışanları işleri gereği hastalık, ağrı, acı çekme, ölüm, yalnızlık, güçsüzlük gibi olumsuz durumları olan bireylerle çok sık karşılaşıyor. Sağlık çalışanları, tükenmişlik  yönünden en çok risk taşıyan meslek grupları içerisindedir” diye konuştu.  

 

AdminAdmin