GÜNCEL
Giriş Tarihi : 07-03-2022 15:49   Güncelleme : 07-03-2022 15:49

Elazığ Belediyesi’nden Atık İlaç Toplama Projesi

Elazığ Belediyesi, İl Sağlık Müdürlüğü ve 23. Bölge Elazığ Eczacı Odası arasında atık ilaçların bertaraf edilmesi için protokol imzalandı. Bu kapsamda eczanelerdeki atık ilaç kutularına bırakılan ilaçlar kontrollü bir şekilde imha edilecek.

Elazığ Belediyesi’nden Atık İlaç Toplama Projesi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan tarafından hayata geçirilen 'Sıfır Atık' projesi kapsamında Elazığ Belediyesi, İl Sağlık Müdürlüğü ve 23. Bölge Elazığ Eczacı Odası protokol imzaladı. “Atık İlaçların Kaynağında Ayrı Toplanması, Taşınması, Bertaraf Edilmesi Protokolü” çerçevesinde tarihi geçmiş ve kullanılmayan ilaçlar toplanarak güvenli bir şekilde imha edilecek. Proje ile il merkezindeki 139 eczaneye Elazığ Belediyesi Çevre Koruma Müdürlüğü tarafından atık ilaç toplama kutusu yerleştirilmeye başlandı. Vatandaşlar da tarihi geçmiş ve kullanmadıkları ilaçları eczanelere getirerek projeye katkıda bulunabilecek. Toplanan atık ilaçlar Elazığ Belediyesi 1. Sınıf Atık Getirme Merkezi’nde depolanarak lisanslı firmalar tarafından bertaraf edilecek.

 

Eczacı İbrahim Öcal, "Eczacılar odamız, Sağlık İl Müdürlüğü ve Elazığ Belediyesi ortak bir çalışmaya imza atmış. Biz de bu çalışmadan memnun olduk, gayet isabetli olmuş. Olay şu, atık ilaçların toplanıp Elazığ Belediyesi'nin çalışması kapsamında imha edilmesi. Bu hakikaten büyük bir sorundu. Bu imza hakikaten iyi olmuş, büyük bir sorun giderilmiş diye düşünüyorum. Bizler de eczacılar olarak şöyle bir hizmet vereceğiz. Milletimizin elinde birikmiş ve tarihi geçmiş ilaçlarının teslim alınıp belli periyotlar dahilinde Elazığ Belediyesi ekiplerine teslim edilmesi ve onların da imhaya göndermesi"diye konuştu.

 

Elazığ Eczacılar Odası Genel Sekreteri Doruk Ziya Okubay, vatandaşların ilaçlarını bilinçsizce çöpe atması ve lavabodan dökmesinin insan ve çevre sağlığını olumsuz etkilediğini dile getirerek konuşmasına şöyle devam etti,"Yine tuvaletten dökülen ilaçlar nedeniyle şehrin kanalizasyonuna karışan kimyasallar su arıtma sistemi marifetiyle toprağa ve suya bulaşabilmekteydi. Bu toprakta yetişen besinlerin ve tüketilen sıvıların insan vücudunda bağışıklık sistemi ve hormonlar sistemler üzerine ciddi olumsuz etkilere sebep olmaktaydı. Yapmış olduğumuz protokol neticesinde bundan sonra atık ilaçlar eczanelerimizde toplanacak ve kontrollü bir şekilde imhaya gidecek. Bu imha neticesinde sağlıklı nesiller ve sağlıklı çevre oluşturacağız. Bu kampanyaya bütün vatandaşlarımızı destek olmaya çağırıyorum"