SAĞLIK
Giriş Tarihi : 22-03-2022 15:14   Güncelleme : 22-03-2022 15:18

ELAZIĞ ŞEHİR HASTANESİNDE YÜZ AĞRISI BAŞARI İLE TEDAVİ EDİLEBİLİYOR

Elazığ Fethi Sekin Şehir Hastanesi, ilimize ve bölge illerine özellikli hizmetlerini sunmaya devam ediyor. Özellikli bir işlem olan Trigeminal nevralji tedavisi Algoloji kliniğinde uygulanmaya başlandı.

ELAZIĞ ŞEHİR HASTANESİNDE YÜZ AĞRISI BAŞARI İLE TEDAVİ EDİLEBİLİYOR

Trigeminal nevralji; yüz bölgesini tutan, ani, genellikle tek taraflı, şiddetli, birkaç saniye sürebilen şimşek çakması, elektrik çarpması şeklinde hissedilen bir ağrı türüdür. Trigemianal nevralji, Algoloji uzmanı Uzm. Dr. Meltem KANAR yönetiminde “Gasser Ganglion Radyofrekans” uygulaması ile tedavi edilebilmekte.

Trigeminal nevralji, yüz yıkama, dokunma, yemek yeme, diş fırçalama gibi günlük aktivitelerle tetiklenebilen, 100 binde 5-25 kişide tespit edilebilen bir ağrı türüdür. İlaç ve yüzeyel enjeksiyon uygulamalarına rağmen ağrısı devam eden hastalara Trigeminal sinirin derin parçası olan Gasser gangliona radyofrekans uygulamaları yapılmaktadır. İşlem steril şartlarda ameliyathane koşullarında uygulanmakta ve yaklaşık 30 dk ila 1 saat arasında sürmekte. Hastalar ertesi gün taburcu edilebiliyor.