GÜNCEL
Giriş Tarihi : 26-06-2021 20:56   Güncelleme : 26-06-2021 20:56

Elazığ Valisi Yırık, depremden etkilenen köyleri ziyaret etti

Elazığ Valisi Erkaya Yırık, dün Bingöl´ün Kiğı ilçesinde meydana gelen 5,2 şiddetindeki depremde hasar alan Karakoçan ilçesine bağlı Kuşbayırı, Çelebi, Sarıhan, Yeşilbelen ve Çan köylerini ziyaret ederek incelemelerde bulundu.

Elazığ Valisi Yırık, depremden etkilenen köyleri ziyaret etti

Burada yetkililerden bilgi alan Yırık, depremzede köylülerle biraraya geldi. Geçmiş olsun dileklerini ileten Vali Yırık köylülerin sorun ve taleplerini dinledi. Vali Yırık´a Elazığ Milletvekilleri, Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları, Çevre Ve Şehircilik Müdürü Hikmet Şişecioğlu, AFAD Müdürü Osman Pıhtılı ve kurum müdürleri eşlik etti.

 

Vali Erkaya Yırık, yaptığı açıklamada şunları söyledi:

"25 Haziran akşam 21.28´de Bingöl ili Kiğı ilçesi Serinyer Köyünde meydana gelen 5.2 büyüklüğündeki depremde belirttiğiniz üzere Elazığımızın Karakoçan ilçesi 5 köyü Kuşbayır, Çelebi, Sarıhan, Yeşildere ve Çan köyleri bu depremden etkilendi ve bugün depremin olduğu ilk andan itibaren 15 dakika içerisinde 20 kişilik 4 arama kurtarma ekibimiz hemen AFAD tarafından yola çıkartıldı ve Çevre ve Şehircilik il müdürlüğü personelimiz yine arama kurtarma ekibi ile birlikte ilçemize yönlendirildi. Vatandaşlarımızla ve köy muhtarlarımızla yapmış olduğumuz görüşmelerde şükürler olsun ki depremin ilk anında can kaybının olmadığı belirtildi. Bu tabii hepimizi sevindiren bir haberdi. Neticesinde depremin etkisiyle yıkılan ev olup olmadığıyla ilgili arkadaşlarımız Çevre ve Şehircilik il müdürlüğü personelimiz sabah 7 den itibaren 10 kişiden oluşan 5 ekiple birlikte ön hasar tespit çalışmalarına başladılar ve bugün geldiğimiz noktada hamdolsun ciddi bir şekilde hasar da olmadığını ifade edebiliriz ama ağır hasarlı olan ve hak sahibi olan vatandaşlarımız da inşallah bundan sonraki süreçte devletimiz tarafından her türlü yardımı yapılacaktır. Devletimiz ilk reaksiyonu etkili bir şekilde yine burada da göstermiş oldu. Malumunuz akşam olan deprem neticesinde vatandaşlarımızın ihtiyacı olabilecek çadır ve benzeri diğer ibate ve iaşe ihtiyaçları da akşam itibariyle bu köylerimize yönlendirildi ve Karakoçan kaymakamımız yine ilçe yöneticilerimiz, arkadaşlarımız, muhtarlarımız vatandaşlarımızla sürekli irtibat halinde kalarak durumlarını takip ettiler. Hamdolsun 3-5 kadar işte bayılmadır, burkulmadır ve benzeri çok da ciddi olmayan, ağır olmayan vakalar var. Onun dışında da hamdolsun bir can kaybı ve yaralanma söz konusu değil"