GÜNCEL
Giriş Tarihi : 24-01-2022 18:16   Güncelleme : 24-01-2022 18:16

ELAZIĞ’DA BULUNAN MADEN SAHASI YABANCI SERMAYEYE GİTMESİN

Elazığ’ın Maden ilçesi yakınlarındaki bir bölgede araştırmaları yapılan ve son derece verimli olan bir maden sahası, yabancı firmaların dikkatini çekti.

ELAZIĞ’DA BULUNAN MADEN SAHASI YABANCI SERMAYEYE GİTMESİN

Elazığ’ın Maden ilçesi yakınlarındaki bir bölgede son derece verimli ve geniş bir maden sahasının uzun zamandır araştırma ve etüt çalışmaları yapılıyordu. Bölgedeki verimli maden varlığından haberdar olan yabancı firmalar ve Türkiye’nin önde gelen şirketlerinin konudan haberdar oldukları, iştahlarını kabartarak maden sahası ile ilgilenmeye başladıkları ve maden sahalarına bir çok defa mühendis gruplarını gönderip bölgede araştırma yaptıkları ortaya çıktı.Türkiye Maden varlığının önemli bir merkezi olan Elazığ’da madencilik alanında ihracat yapan ve dünya pazarında söz sahibi olan bir çok yerli firmamız varken, yurt dışından ve gerekse Elazığlı olmayan firmaların, şehrimizdeki son derece verimli demir ve bakır maden yatakları ile ilgilenmelerini hayretle karşılıyoruz.

 

Ferrokrom tesisleri de uzun süren tartışmalardan sonra Elazığlı olmayan bir firma tarafından alınmış ve bugüne kadar faaliyetlerini, şehrimize hiçbir katkısı olmadan sürdürmektedir. Şehrimizde çıkarılan krom madeni ile bir paslanmaz çelik fabrikası kurulup ilimize katkı sağlamak yerine, ilgili firma yatırımlarını yurt dışına yapmakta olup bir geri döngü sağlamamaktadır. Bu şekliyle örnek gösterebileceğimiz şehrimize bir katkı sağlamadan faaliyetlerini Elazığ’da sürdüren şirketlerin bu konu ile ilgilenmeleri manidardır.

 

ELAZIĞ’ IN MADEN VARLIĞI İLİMİZ FİRMALARI TARAFINDAN İŞLENMELİ VE DEĞERLENDİRİLMELİ

 

Şehrimizin yöneticilerini yabancı sermayenin iştah kabarttığı bu değerli maden yataklarına sahip çıkmaya davet ediyoruz. Elazığımızda bu maden sahasını işletecek ve Elazığ’da üretilenin Elazığ’a katma değer olarak dönmesini sağlayacak kabiliyet ve büyüklükte şirketlerimiz mevcuttur. Bu şirket sahiplerini, yerel yöneticilerimizi, Ticaret ve Sanayi Odasını ve tüm STK’ları bu konuda aksiyon almaya ve ilimizin maden varlığının Elazığlı olmayan yabancı sermaye tarafından alınmasına engel olmaya davet ediyoruz.