GÜNCEL
Giriş Tarihi : 03-07-2021 13:49   Güncelleme : 03-07-2021 13:49

Elazığ'da 'Türkiye Drone Şampiyonası' başladı

Elazığ'da, Türkiye Drone Şampiyonası'nın birinci etabı başladı. Türkiye genelinden katılan 32 takım 2 gün boyunca mücadele edecek.

Elazığ'da 'Türkiye Drone Şampiyonası' başladı

2019 yılından itibaren TEKNOFEST kapsamında düzenlenen Türkiye Drone Şampiyonası'nın birinci etabı Elazığ'da başladı. İpek Yolu Uluslararası Çocuk ve Gençlik Çalışmaları Merkezinde yapılan yarışmaya Türkiye genelinden 32 takım katıldı. 2 gün boyunca mücadele edecek olan takımlar kıyasıya yarışırken yapılacak elemelerin ardından 24 takım İzmir'de düzenlenecek olan ikinci etap yarışlarına katılma hakkı elde edecek. Etkinliğe, Elazığ Valisi Erkaya Yırık ve Eşi Ayşe Yırık Hanımefendi, AK Parti Elazığ milletvekilleri Metin Bulut ile Sermin Balık, Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları, Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Göktaş, Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı Müdürü Ömer Kökçam ile sporcular katıldı.

 

Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı Müdürü Ömer Kökçam, konuşmasında TEKNOFEST içerisinde 5 yıldır düzenlenen Türkiye Drone Şampiyonasının 1. Etabını Elazığ'da gerçekleştirdiklerini belirterek şunları söyledi,"Burada 32 sporcumuz yarışacak ve buradan 24 sporcumuzla Ağustos ayı içerisinde İzmir'de ikinci etabını gerçekleştireceğiz. Daha sonra 16 sporcumuz İstanbul'da TEKNOFEST'te yarışıp iki sporcumuz Türkiye adına dünya drone şampiyonasında yarışacaklar. Bu sene her alanda yarışma olmasını çok önemsiyoruz. Çünkü bu ülkenin gençleri her şeyin en iyisini yapacak potansiyele ve kapasiteye sahip. Yapmamız gereken tek şey onlara destek olmak. Tarımdan turizme, sağlıktan yapay zekaya, uçan araba sistemlerinden otonom araç sistemlerine kadar toplamda 35 farklı alanda yarışmalarımız var. Bu sene devam eden başvurularımız olmasına rağmen 44 binin üzerinde takım başvurusu aldık. 44 bin takım ortalama 200 bin insan demek 200 bin kişinin bugün ülkemizde bu işlerle haşır neşir olmasını düşünmek bile çok büyük bir gurur"


 

Elazığ Valisi Erkaya Yırık, yapılan çalışmaların milli teknoloji hamlesinin önemli adımlarını oluşturacağını dile getirerek konuşmasına şöyle devam etti,"Dün gıpta ettiğimiz ülkelerdeki çalışmaları bugün ülkemizde son 20 yıldır görmeye başladık. Artık bundan geri dönüş yok. Bu çalışmalar inşallah bu ülkenin Selçuk Bayraktar'larını çoğaltacak. Allah razı olsun çünkü hepimiz bu adımları gördüğümüzde hangi birimiz gurur duymuyor? Hepimize ait bir gururu bizlere yaşattıkları için teşekkür ediyorum. Allah yollarını açık etsin, işlerini kolay kılsın"