GÜNCEL
Giriş Tarihi : 28-04-2021 14:57   Güncelleme : 28-04-2021 14:57

Hisarcıklıoğlu: Siz üyelerimiz istediniz, bizler isteklerinizi gerçekleştirdik

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, video konferans aracılığıyla gerçekleştirilen Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölge toplantısında COVİD-19 sürecinde TOBB’nin yaptığı girişimler ve çalışmalar hakkında detaylı bilgiler verdi. Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı Asilhan Arslan’ın da katıldığı toplantıda Oda/Borsalardan gelen tüm taleplerin ilgili makamlara taşınarak çözüm üretildiğini ifade eden Hisarcıklıoğlu “İş dünyası Sizler aracılığı ile taleplerini bizlere ulaştırdılar bu talepleri bugün hep birlikte gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.

Hisarcıklıoğlu: Siz üyelerimiz istediniz, bizler isteklerinizi gerçekleştirdik

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu pandemi sürecinde TOBB’nin yaptığı çalışma ve hizmetler hakkında başlıklar halinde bilgilendirmelerde bulundu. Başkan Hisarcıklıoğlu konuşmasında, “TOBB ve Odalar/Borsalar olarak bu dönemde pandemi sürecinde de üyelerimizin sorunlarını yakından takip ediyor, tüm sorunları çözüm önerileri ile birlikte hükümetimize iletiyoruz.

Pandeminin başladığı günden bugüne geçen 9 ayda 700’ün üzerinde irili-ufaklı, online veya yüz yüze toplantı yaptık. Cumhurbaşkanımız ve 8 Bakanımız ile Türkiye Ekonomi Şurası’nı gerçekleştirdik. 365 Oda ve Borsamızdan gelen 180 civarında talebimizi kendilerine ilettik.

Hazine ve Maliye Bakanımız Lütfi Elvan başkanlığında 6 Bakanımızla Sektörel Ekonomi Şuramızı düzenledik. 60 sektör meclisimizin sunduğu 300’ün üzerinde sektörel talebi, çözüm önerilerimizle birlikte sunduk.

Ayrıca, aynı toplantıda yapısal reform gündemine ilişkin 40 maddelik reform önerilerimizi de kendilerine ilettik. Her gün bize iletilen sorunları, ilgili bakanlıklara iletip çözüm aradık. 100’lerce irili ufaklı soruna hükümetimizle birlikte çözüm bulduk.

Ayrıca TOBB ve 365 Oda-Borsa olarak ekonomik sıkıntıların en yoğun hissedildiği dönemlerde Nefes Kredisi kampanyaları yaptık. Elimizdeki tüm kaynakları, bankaların kaynaklarıyla birleştirip, üyelerimize düşük maliyetli kredi destekleri sağladık. Son 4 yılda düzenlediğimiz kampanyalarla 150 bin firma 15 milyar lira uygun koşullarda finansmana kavuşmuştu. Bu yıl pandemi başlayınca da Denizbank ile birlikte Nefes Kredisi kampanyasına başladık. 50 bin firma 3 milyar lira kaynağa ulaştı. Böylece elimizdeki tüm kaynakları üyelerimizin kullanımına sunduk.

Pandemi döneminde iş dünyasına destek amacıyla hayata geçirilen başlıca düzenlemelerimiz ise şunlardır:

§ En çok sıkıntı yaşanan sektörlerde Muhtasar-KDV-SGK ödemeleri 6 ay ertelendi.

§ Turizm-Lokanta-Yolcu Taşıma-Eğitim sektörlerindeki KDV 8’den 1’e indirildi.

§ İş Yeri Kira stopajı yüzde 20’den yüzde 10’a düşürüldü.

§ İş Yeri Kiralama KDV’si yüzde 18’den yüzde 8’e düşürüldü.

§ KOSGEB’in 30 Haziran’a kadar tahakkuk edecek alacakları 2021’e ertelendi.

§ Vergi-SGK ve kamuya borçlar için vadelendirme imkânı getirildi.

§ Faaliyetleri zorunlu olarak durdurulan iş yerleri için kamu idarelerince kira bedeli tahakkuk ettirilmedi.

§ Vakıflar Genel Müdürlüğü 2021’de kira artışı yapmayacak.

§ Esnafa ve şahıs şirketlerine yönelik nakdi Kira desteği (750 TL) ve Gelir Kaybı desteği (1000 TL) başlatıldı.

§ Ciro kaybı yaşayan küçük işletmelere destek ödemesi (2-40 bin lira arası) sağlandı.

§ Kredi Garanti Fonu’nun kefalet kapasitesi 500 milyar TL’ye çıkarıldı.