GÜNCEL
Giriş Tarihi : 30-11-2021 15:10   Güncelleme : 30-11-2021 15:10

Sürü Yönetimleri Eğitimleri Başladı

Tarım ve Orman Bakanlığınca küçükbaş hayvanların sevk ve idaresine yönelik düzenlenen "Sürü Yönetimi Elemanı Benim" Projesi kapsamındaki sürü yönetimi elemanı kursu İl Müdürlüğü toplantı salonunda başladı.

Sürü Yönetimleri Eğitimleri Başladı

Kursun açılışına İl Tarım ve Orman Müdürü Dr.Turan KARAHAN, teknik personel ve kursiyer katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan İl Müdürü KARAHAN; Elazığ önemli bir hayvan varlığı potansiyeline sahip. Hayvancılıkta başarılı olabilmek için işletmelerin iyi sevk ve idare edilmesi gerekir. Küçükbaş hayvancılık sektörünün gelişmesi için sürü yöneticilerinin bilinçli olması büyük önem taşıyor. Sürünün idare edilmesi, otlatılması, beslenmesi ve bakımı, hastalık ve zararlılardan korunması gibi birçok konuda çobanlara büyük işler düştüğünü söyledi.

KARAHAN konuşmasının devamında; “Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından her yıl yayınlanan hayvancılık destekleme tebliği kapsamında destekleme şartlarını yerine getiren koyun, keçi yetiştiricilerine 6 bin Türk lirası Sürü Yöneticisi Çoban İstihdam Desteği verilmekte ve çoban desteğinden faydalanmak için de bu kursa katılmaları gerekmektedir. Sürü Yönetimi Kursunun İlimiz ve tüm kursiyerlerimize hayırlı olmasını dilerim." dedi.

Eğitim süresince kursiyerlere, merada hayvan bakımı, sürü yöneticiliğinde güvenlik, küçükbaş hayvanlarda kayıt, küçükbaş hayvanların hastalıkları, beslenme, ıslah ve barınak ortamı konuları anlatılacak.