GÜNCEL
Giriş Tarihi : 20-10-2021 17:16   Güncelleme : 20-10-2021 17:16

Tarihi Harput Kalesi'nde 3 alan ziyaretçilere açıldı

Elazığ'da, milattan önce 8. yüzyılda Urartu Krallığı tarafından yapılan Harput Kalesinde çalışmaların tamamlandığı zindan, kürsübaşı alanı ve Urartu kutsal alanı ziyaretçilere açıldı.

Tarihi Harput Kalesi'nde 3 alan ziyaretçilere açıldı

Milattan önce 8'inci yüzyılda Urartular tarafından inşa edilen, Abbasiler, Urartular, Huriler, Asurlular, Selçuklular, Bizans ve Osmanlı medeniyetlerine ev sahipliği yapan tarihi Harput Kalesi'nde, kalenin 936. fetih yıldönümüne ithafen bu yıl içerisinde kazıda çıkarılan eserler sergilenirken çalışmaların tamamlandığı zindan, kürsübaşı alanı ve Urartu kutsal alanı da ziyaretçilere açıldı. Açılışa, Vali Ömer Toraman, Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları, kazı başkanı Prof. Dr. İsmail Aytaç ve kazı ekibi katıldı. Yapılan konuşmaların ardından protokol üyeleri ziyarete açılan alanları gezerek kazı başkanı Aytaç'tan bilgi aldı.

 

Harput Kalesi Kazı Başkanı Profesör Doktor İsmail Aytaç, yaptığı konuşmada şunları söyledi,"Harput'un fethinin 936. yıldönümünde son yapılan restorasyon çalışmaları ile beraber bu yıldönümüne atıfta bulunacak şekilde Harput Kalesi içerisinde bazı alanları ziyaretçilere açmak için toplandık. Şimdiye kadar yaklaşık 7500 metrekarelik alanın arkeoloji çalışmaları tamamlandı. Bunun yanında içinde bulunduğumuz orta mahallenin restorasyon projesi bitti. Ayrıca biraz sonra göreceğiniz zindan aslında su sarnıcı ve Belek Gazi'nin Haçlı kontunu zindana attığı bölümün restorasyon projesi devam ederken kendi ekibimizle ziyarete açacak duruma getirdik. Özellikle daha önce bilinen Urartu döneminin kutsal alanı kalenin güney batı alanındaki basamaklar bu sene temizlendi ve ziyarete açılır hale geldi ve Türkiye'de doğal kayalara oyulmuş en büyük kutsal alan olduğu anlaşıldı. Daha önce Veli Sevin hoca zamanında çıkarılan kalenin hemen orta bölümündeki kutsal alanın koruma kurulundan izni alınarak niteliksiz duvarlar kaldırıldı ve kutsal alan bütünlüğü sağlandı. Aynı yerin karşısında kürsübaşı mekanları kazılarda çıkmıştı, onların ince restorasyonları tamamlandı ve onların da şimdilik düzenlemesi yapılarak ziyarete açıldı. 2021 yılında bir taraftan konservasyon diğer taraftan kazı ve projeler devam etti ve sonuç olarak da bunlar gittikçe kamuoyuyla paylaşıldı, yayınlar yapılıyor, kitaplar hazırlandı ve sonuç olarak da bütün bunlar artık turizme kazandırma noktasına geldi. UNESCO yedek listesindeki Harput'un ana listeye girmesi için çok fazla değeri olduğu her sene yapılan araştırma ve kazılarda daha fazla anlaşılabiliyor"

 

Elazığ Valisi Ömer toraman ise,"Harputla ilişkin yeniden anlaşılabilmesi, yeniden tanınması, tanıtılması ve yeniden ziyaretçilere buluşturulup ziyaretçilere buraların gösterilmesi için yıllar içerisinde çok emek, çok çaba harcanmış. Bu kazılarda da ortaya çıkan eserlerden de son derece etkilendim, memnun oldum. Hasbelkader biraz tarihle meşgul olmuş birisi olarak söylüyorum. Buraları kazdıkça, buralardan unutulmuş pek çok bilgi, manevi manada hazine çıkacak. Bir an önce Harput'un hedeflediğimiz ziyaretçi potansiyeline ulaşması için elimizi çabuk tutmamız gerekiyor, anlayabildiğim bu. Artık vakit kaybetmeye tahammülü olmayan bir noktadayız"dedi.